Poczuj magię Świąt!

Czas Świąt Bożego Narodzenia to okres bardzo wyjątkowy.

bombkiJuż od początku grudnia na ulicach widać ozdoby świąteczne, w sklepach można spotkać czekoladowe bombki, a w galeriach handlowych ogromne choinki oraz Mikołaja z workiem prezentów. W domach przygotowujemy świąteczne przysmaki, pakujemy prezenty. Mamy mnóstwo zajęć, ale trzeba znaleźć czas na relaks i odpoczynek. Dlatego proponujemy relaks z książką o tematyce świątecznej, a może któraś pozycja tak wam się spodoba, że będziecie chcieli ją podarować komuś bliskiemu.  Zapraszamy do naszych bibliotek i do czytania, oczywiście!

 

9 Wigilii / Stefan Chwin [i in.]. – Warszawa : „Świat Książki”, 2007.

Zbiór opowiadań współczesnych polskich pisarzy : Stefana Chwina, Jerzego Pilcha, Pawła Huelle, Antoniego Libery, Wojciecha Kuczoka, Joanny Szczepkowskiej, Łukasza Dębskiego, Agnieszki Kołakowskiej i Nataszy Goerke. Ich wspólnym tematem są oczywiście Święta Bożego Narodzenia.  To co łączy bohaterów dziewięciu opowiadań to samotność, bądź fizyczna, bądź odczuwana jako osamotnienie i przekonanie, że święta nie są ich ulubioną porą. Jednak święta to przecież czas cudów, więc warto być na nie otwartym.

Dostępność: MBP, F5

 

Boże Narodzenie w Lost River / Fannie Flagg, Wydaw. Literackie, 2005.

Oswald Campbell – anonimowy alkoholik i namiętny palacz jest chory. Od swojego lekarza dostaje przykazanie, by wyprowadzić się z niesprzyjającego jego zdrowiu zimnego Chicago gdzieś na ciepłe południe kraju. Lekarz sugeruje przeniesienie się do Lost River, gdzie kiedyś funkcjonowało uzdrowisko. Oswald zamyka wszystkie swoje sprawy i przenosi się do małego miasteczka, w przekonaniu, że przed nim już ostatnie święta Bożego Narodzenia. Jak ułoży mu się życie w tym zapomnianym przez wszystkich miasteczku ? Czy znajdzie tam przyjaciół ? Może kobietę ?

Dostępność: MBP, F5, F11


Garść pierników, szczypta miłości
/ Natalia Sońska, Czwarta Strona – Grupa Wydawnictwa Poznańskiego,  2015.

Książka wprost idealna na grudniowe zimowe wieczory, z zapachem pierników w tle. pierniki
Hanna to singielka z wyboru. W przeszłości została już  zraniona przez mężczyznę i nie zamierza więcej cierpieć. To ona dyktuje warunki, przeżywa krótkie romanse, nie angażuje się uczuciowo. Całą energię kieruje na budowanie kariery zawodowej. Aż nagle w jej życiu pojawia się Wiktor, przystojny, ciepły mężczyzna, do tego odpowiedzialny i bardzo opiekuńczy. Magia nadchodzących Świąt, a dodatkowo problemy w pracy, każą Hannie zastanowić się nad dotychczasowymi wyborami życiowymi. Czy nie warto pozwolić sobie na szczęście ?

Dostępność: MBP, F5

 

Morderstwo w Boże Narodzenie / Agatha Christie, Hachette, 2001.

Do rodzinnego domu na święta Bożego Narodzenia zjeżdżają się członkowie rodu Lee. Przyjeżdżają na zaproszenie seniora rodu, schorowanego Simeona, który przez lata despotycznie rządził całą rodziną. I tak już  nie najlepszą atmosferę rodzinnego spotkania zupełnie  mrozi wiadomość o śmierci starszego pana, który w noc wigilijną zostaje zamordowany. By zagadka tajemniczej śmierci została rozwikłana, do akcji musi wkroczyć  niezastąpiony Herkules Poirot, przebywający akurat w okolicy.

Dostępność: MBP, F1, F5, F13

 

Nigella świątecznie: jedzenie, rodzina, przyjaciele, świętowanie / Nigella Lawson  Wydawnictwo Filo, 2009.

W książce można  znaleźć wszystko, co jest potrzebne, by Święta Bożego Narodzenia  były wyjątkowo smaczne :   od kanapek na przyjęcia  przez porady dotyczące żywienia zbiorowego, po świąteczne ciasta i desery; od świątecznych śniadań po proste prezenty domowej roboty, domowe przetwory i jadalne ozdoby choinkowe. Książka pełna jest prostych przepisów na smaczne dania, zawiera wiele  pomocnych rad.

Dostępność: MBP, F5

 

Obietnica pod jemiołą / Richard Paul Evans, Znak Litera Nova, 2015.

Powieść  uznana przez czytelników za jedną z najbardziej przejmujących w dorobku Richarda Evansa. Elise Dutton ma za sobą życiową tragedię, która spowodowała, że odmawia sobie prawa do szczęścia, uważając, że za błąd, który kiedyś popełniła, musi odpokutować. Szara codzienność w zupełności wystarcza jej do momentu, kiedy w jej życiu pojawia się przystojny prawnik z nietypową propozycją : idą święta, oboje są samotni, on ma dość bycia singlem na świątecznych imprezach, a ona, w zamian za bycie jego dziewczyną do Wigilii, zostanie obdarowana podarunkami.  Oferta złożona i zaakceptowana po świąteczną jemiołą będzie początkiem zmian w życiu Elise.

Dostępność: MBP, F1, F4, F5, F10, F11, F13

 

Ominąć święta / John Grisham, Amber, 2002.

Święta są specyficzne. Jednych przedświąteczne przygotowania cieszą, drugich wprawiają w głębokie niezadowolenie. Luter Krank należy do tej drugiej grupy, tym bardziej, że ukochana córka po raz pierwszy nie będzie na święta w domu. Dlatego postanawia wraz z żoną- zamiast szykować wigilijną kolację –  oderwać się od męczącej tradycji i wyruszyć w rejs na egzotyczne wyspy. Czy jednak można „ominąć święta”?

Dostępność: MBP, F5, F8, F10, F13

 

szyszka choinkaPolskie tradycje świąteczne / Hanna Szymanderska. – Warszawa : „Świat Książki”, 2003.

Książka omawia najważniejsze polskie święta, odnosząc się do ich historii i tradycji. Możemy więc dowiedzieć się, jak z biegiem lat zmieniały się polskie wierzenia, a co za tym idzie obrzędy i zwyczaje. Ważną część stanowią także przepisy na tradycyjne, kojarzone z określonymi świętami potrawy polskiego stołu.

Dostępność: MBP, F1, F4, F5, F13

 

Stokrotki w śniegu / Richard Paul Evans ; przeł. Ewa Bolińska-Gostkowska. – Kraków : Znak, 2010.

James Kier jest biznesmenem, którego ludzie nie darzą sympatią i to nie bez powodu. Wielu osobom wyrządził w życiu krzywdę, był egoistyczny i pozbawiony empatii. Na skutek pomyłki, w internecie pojawia się artykuł o jego rzekomej  śmierci, a pod tekstem ludzie wpisują szczerze, co o nim myślą. I to nie są pochlebne komentarze. Zdruzgotany James postanawia się zmienić i naprawić dotychczas wyrządzone zło.

Dostępność: MBP, F1, F5, F10

 

Świąteczny sweter/ Glenn Beck, Nowa Proza, 2009.

12-letni  Eddie  marzy o tym, by pod choinką znaleźć idealny prezent :  nowy rower. Niestety po śmierci jego ojca, mama z trudem radzi sobie z codziennymi wydatkami, nie wspominając już o ekstra wydatkach. Dlatego pod choinką, zamiast wymarzonego roweru, na Eddiego czeka „tylko” sweter. Rozżalony chłopiec nie chce nawet na prezent patrzeć, rzuca go w kąt. Ten gest otwiera łańcuch zdarzeń prowadzących do tragedii, ale jednocześnie, dzięki pomocy tajemniczego sąsiada Russella stawia chłopca na początku bolesnej i trudnej drogi ku dorosłości. Mądra i wzruszająca opowieść, trafiająca prosto w serce.

Dostępność: MBP, F1, F5

 

Szpieg na Boże Narodzenie / David Morrell, Albatros, 2009.

Paul Kagan jest podwójnym agentem ściganym przez rosyjską mafię. prezenty choinkaJest bowiem w posiadaniu czegoś, od czego zależeć może nie tylko pokój na Środkowym Wschodzie, ale i losy całego świata. Uciekając przed prześladowcami, znajduje schronienie w opuszczonym budynku na przedmieściach Santa Fe. Już wkrótce przekonuje się, że nie jest tu sam : poznaje Meredith i jej syna, którzy ukryli się w tym miejscu przed mężem kobiety, sadystycznym alkoholikiem. Jest właśnie okres przedświąteczny, ludzie kupują sobie prezenty, szykują wigilijną kolację, a w porzuconym budynku Kagan próbuje zbudować własną historię Bożego Narodzenia.

Dostępność: MBP, F1, F4, F5, F8, F10, F11, F13

 

W księżycową jasną noc / William Wharton, tł. Jolanta Kozak. – Poznań : „Zysk i S-ka”, 1994.

Opowieść odwołująca się do osobistych doświadczeń wojennych autora. Jej akcja rozgrywa się w Ardenach w grudniu 1944 r. Will Knot, młody Amerykanin wraz z pięcioma kolegami zostaje wysłany na zwiad. Podczas wędrówki spotykają grupę niemieckich żołnierzy z podobnym do nich nastawieniem do bezsensownej, okrutnej wojny. Księżycowa jasna noc sprzyja nawiązaniu porozumienia między młodymi ludźmi, wspólnie spędzają czas, śpiewają kolędy, wymieniają się podarunkami. Czy możliwe jest szczęśliwe zakończenie tej historii ?

Dostępność: MBP, F1, F5, F8

 

Zajazd „Jerozolima” / Martha Grimes ; przeł. Grzegorz Sowula. – Warszawa : W.A.B., 2011.

To piąta część cyklu o inspektorze Scotland Yardu – Richardzie Jurym.  Tym razem w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia inspektor odwiedza swą kuzynkę w Newcastle. Podczas spaceru poznaje kobietę, z którą spędza miły wieczór i umawia się na kolejny dzień. Tymczasem dowiaduje się, że jego znajoma nie żyje. Podejrzewając morderstwo, rozpoczyna prywatne śledztwo.

Dostępność: F5

 

Zamieć śnieżna i woń migdałów / Camilla Läckberg, Czarna Owca, 2012.

Gdyby nie znało się autora tej książeczki, możnaby pomyśleć, że to sama Agata Christie. Jednak nawiązanie do bohaterów serii o Fjällbacce pokazuje, że taki  może też być szwedzki kryminał.  Na tydzień przed świętami Martin Mohlin jedzie na wyspę Valon, by poznać rodziców swej narzeczonej. Niestety podczas  świątecznej kolacji senior rodu Ruben, najbogatszy członek rodziny pada nagle martwy. Z powodu zamieci śnieżnej połączenie z lądem zostaje zerwane i szybko okazuje się, że mordercą musi być ktoś  z krewnych uczestniczących w kolacji. Martin jest jedyną osobą  mogąca rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci.

Dostępność: MBP, F4, F5, F8, F10, F13

 

aniołekZdążyć przed pierwszą gwiazdką / Katarzyna Grochola, Agora, 2002.

Zbiór trzech opowiadań prezentujących trzy różne historie kobiet. Bohaterką pierwszego „Zdążyć przed pierwszą gwiazdką” jest Natalia, pracownik agencji reklamowej. Obserwując rozpad małżeństwa swych rodziców i długo pozostając pod wpływem zgorzkniałej matki, Natalia nie potrafi związać się z nikim na dłużej. Po śmierci matki, tuż przed Wigilią, której wcale nie zamierzała szykować zaczyna zastanawiać się, czy rzeczywiście jej dotychczasowa droga życiowa była słuszna, czy nie powinna jednak dać szansy i sobie i mężczyźnie, który mieszka w sąsiedztwie. W drugim opowiadaniu „On jeszcze nie wie, że mnie kocha” kobieta została właśnie porzucona przez ukochanego. Nie rozumie dlaczego, bo przecież ich związek był – jej zdaniem -idealny. Ostatnie opowiadanie „Scarlett O’Hara z Pilawki Górnej” również mówi o uczuciach. Zosia ma wypadek samochodowy, na skutek którego zapada w śpiączkę. Robert, właściciel kina obwoźnego, odwozi ją do szpitala, a potem czuwa przy jej łóżku. Czuje, że się w dziewczynie zakochuje, jednak przed nim trudna decyzja.

Dostępność: MBP, F5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *