Mistrzem być! – wywiad z Marcinem Prusem

Wielokrotny reprezentant Polski. Dyrektor sportowy Plaży Open, autor dwóch książek, a przede wszystkim człowiek, który nie jest obojętny na ludzką krzywdę. Osoba posiadająca zasady moralne, których nie łamie. Marcin Prus, specjalnie dla nas odpowiedział na kilka pytań.

 

prus2Kim jest Marcin Prus?

Na ten moment jestem człowiekiem, który chce mieć wpływ na kształtowanie pozytywnych norm i zasad, które dość mocno zniknęły z naszego świata. Staram się być osobą, która popularyzuje sport. Patrzę na to wszystko oczami starszego faceta, który doświadczył wiele i chce się tym podzielić z kimś innym. Jeżeli chodzi o pracę, to Marcin Prus w obecnej chwili jest mówcą motywacyjnym i trenerem mentalnym.

Niedawno ukazała się twoja druga książka Mistrzem być! powiedz o czym ona jest.

Książka powstała jako uzupełnienie spotkań mentalnych, które prowadzę z młodzieżą i dorosłymi. Stąd pomysł, aby taką książkę wydać. Całość powstała w 53 dni i tyle również jest rozdziałów w książce. W przeciągu jednego dnia powstawał jeden rozdział. Mistrzem być! to książka zupełnie inna od tej, która pojawiła się na rynku jako pierwsza. Wszystkie barwy siatkówki to pozycja, która jest autobiografią sportowca. Moja druga książka ma trafić do dzieci, młodzieży. Odnajdą się w niej także dorośli. Jest skierowana głównie do tych, którzy są na początku swojej kariery życiowej. Zamysł był taki, aby pomóc czytelnikowi poruszać się po różnych aspektach życia. Czytelnik będzie mógł wybrać właściwą drogę, a jeżeli z niej zboczy, to za pomocą książki wrócić na tą właściwą ścieżkę.

Gdzie można kupić książkę?

prus7Są dwie drogi zdobycia książki, można mnie znaleźć na facebooku i poprzez wiadomość  prywatną dać mi sygnał, że chce się posiadać książkę. Można również zamówić ją poprzez allegro i to też tylko bezpośrednio ode mnie. Dyspozytorem książek, jest również wydawnictwo Dziewięć Muz z Wrocławia. Nasz pomysł był taki, by książka była głównie dedykowana miastom, które będą chciały wziąć udział w projektach skierowany do dzieci i młodzieży. Książka ma trafić do młodego pokolenia jako uzupełnienie spotkań ze mną, każdy ma dostać darmowy egzemplarz wykupiony wcześniej przez sponsorów.

Jakim zainteresowaniem cieszy się ta książka?

Już 5 grudnia odbieram książki dedykowane dla Katowic. Czyli to założenie, które chciałem realizować, aby rozdawać bezpłatnie książki dzieciom po spotkaniach się spełniło. Katowice jako organizator Mistrzostwa Europy kupiło nakład dedykowany dla swoich mieszkańców. Książka będzie się różnić okładką oraz informacjami zawartymi na wewnętrznej stronie. Treść pozostanie ta sama, oprócz jednego rozdziału. Trwają tez rozmowy z innymi miastami.

Skąd w życiu sportowca pomysł na napisanie książki? To było twoje marzenie czy może zawsze byłeś dobry z polskiego i tak samo wyszło?

prus9To fakt, że byłem dobry z polskiego i do tej pory czerpię z tego korzyści, że władam poprawnie rodzimym językiem. Zawsze lubiłem słuchać mądrych ludzi, osób które mówią poprawnie mową ojczystą, ludzi którzy potrafią dobrze stworzyć zdanie oraz przekazać swoją wiedzę w taki sposób, aby inni chcieli tego słuchać. Takie osoby zawsze były moimi idolami i gorąco wierzyłem w to, że kiedyś się kimś takim stanę. Zależało mi, aby moja autobiografia pojawiła się na rynku siatkarskim jako pierwsza. Chciałem przypomnieć pewne sytuacje z mojego sportowego życie, które już chyba zostały zapomniane. Nie gram zawodowo 14 lat, a ciągle się utrzymuję w świecie siatkarskim. Spotkałem ludzi którzy spowodowali, że zrodziła się w moim życiu nowa pasja. Powstało coś, co mojego punktu widzenia bardzo mocno odzwierciedla moją osobowość i daje mi samozadowolenie z wykonywanej pracy.

Ty po mistrzostwo sięgałeś już nie raz, zarówno w karierze klubowej jak i reprezentacyjnej. Co doradzisz naszym czytelnikom, aby to oni stali się mistrzami samymi dla siebie? Bo chyba o tym jest książka…

Myślę, że w książce znajduje się wiele rzeczy, na które może zwrócić uwagę każdy, kto ma w sobie chęć do tego, aby stać się lepszym i doskonalszym w tym co robi. Uważam, że każdy sam powinien wyciągnąć sobie z książki to, co dla niego najlepsze, bo to nie jest pozycja, w której można znaleźć gotową receptę na sukces. W książce znajduję się dużo elementów składowych, które poprzez umiejętne filtrowanie informacji pomogą znaleźć nam łatwiejszą drogę na szczyt. Własny szczyt.

Jakie wartości są dla ciebie w życiu najważniejsze?

Powiem krótko, to moja rodzina. Ona jest moją ostoją i do niej zawsze z przyjemnością wracam. Staram się dla tych wszystkich ludzi których kocham być doskonalszy, w tym widzę sens.

 

ciąg dalszy tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *