Cała Polska czyta … Sienkiewicza

Quo vadis” Henryka Sienkiewicza lekturą Narodowego Czytania 2016

Narodowe Czytanie to akcja zapoczątkowana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 r. i z równym powodzeniem kontynuowana przez obecnego Prezydenta RP – Andrzeja Dudę. Założeniem projektu było „popularyzowanie fundamentalnych w literaturze polskiej dzieł, wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości, promowanie kultury żywego słowa”. I tak od 2012 roku cała Polska czytała już „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, utwory Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza i „Lalkę” Bolesława Prusa.

DSC_6306W bieżącym roku wybór padł na „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Zdecydowali o tym internauci, którzy podczas głosowania mieli do wyboru pięć propozycji z klasycznej literatury : „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Chłopów” Władysława Reymonta, „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Popioły” Stefana Żeromskiego. Lista ta powstała po konsultacjach, przeprowadzonych z wydziałami filologicznymi uniwersytetów oraz Radą Języka Polskiego, jednak wybór ostateczny był w gestii kilkunastu tysięcy Polaków. Ogłaszając  wyniki internetowego głosowania w lutym tego roku Prezydent Andrzej Duda skomentował : To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić

Tegoroczna lektura nawiązuje również do obchodzonego właśnie Roku Henryka Sienkiewicza, ustanowionego przez Sejm i Senat, w związku ze 170. rocznicą urodzin i 100. rocznicą śmierci pisarza.

Warszawa czyta

I tak w dniu dzisiejszym, o godz. 11.00 Prezydent Polski Andrzej Duda wraz z pierwszą Damą rozpoczął w Warszawie piątą już edycję Narodowego Czytania. W Ogrodzie Saskim Para Prezydencka zainaugurowała akcję, czytając dwa, wybrane przez siebie fragmenty utworu. Potem do czytania przystąpili znani i popularni aktorzy, m.in. Ewa Dałkowska, Olgierd Łukaszewicz, Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Antoni Królikowski, Dawid Ogrodnik i Jan Nowicki.

Nie tylko Polska czyta

Akcja Narodowego Czytania obejmuje swym zasięgiem wiele instytucji w całej Polsce, a także poza jej granicami, m.in. zgłoszenia do akcji napłynęły z w Irlandii, Włoszech i Nowej Zelandii . Publicznie czytają przedstawiciele różnych grup zawodowych, instytucji, dorośli, młodzież, dzieci. Ważne jest to, że w imię jednej idei  – promocji czytania – spotykają się ludzie na co dzień oddaleni od siebie z powodu różnic społecznych, ekonomicznych, kulturowych, pokazując że pewne przesłania potrafimy realizować ponad podziałami.

W Kędzierzynie-Koźlu czytaliśmy już w piątek

Nasza biblioteka od początku aktywnie uczestniczy w każdej edycji Narodowego Czytania. Zapraszamy do włączenia się w akcję nie tylko najważniejsze, najbardziej opiniotwórcze osoby w naszym mieście, przyjaciół biblioteki i książki, niezmiernie ważne jest dla nas też to, by w spotkaniach tych uczestniczyła także młodzież szkolna.

DSC_6158W tym roku po raz kolejny skierowaliśmy zaproszenia do władz samorządowych, przedstawicieli instytucji zlokalizowanych na terenie miasta, do szkół. I znów nie zawiedliśmy się.

Frekwencja na akcji Narodowego Czytania przeszła w tym roku nasze najśmielsze oczekiwania. W piątek o godzinie 12.00, sala wystawowa Filii nr 5 dosłownie „pękała w szwach”. Zaproszeni goście, osoby czytające, ale i kibicująca im młodzież wypełniła salę wyjątkowo szczelnie.

I za to serdecznie chcieliśmy podziękować. Bo niesłychanie ważne jest, że wokół biblioteki udało nam się zbudować pozytywny, przyjazny klimat, że nie tylko nie odmawiacie Państwo udziału w akcjach promujących czytanie, ale też widzicie potrzebę wspierania ich swoją obecnością i zaangażowaniem.

Serdecznie dziękujemy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *