Kto zagląda do Lustra Biblioteki ? – rozmowa z Barbarą Marią Morawiec twórczynią popularnego serwisu dla bibliotekarzy

Gdyby poproszono Was o wymienienie kilku cech charakteryzujących bibliotekarza na pewno z trudem doszukalibyśmy się wśród nich  takich jak : kreatywność, przebojowość, pracoholizm. A jednak… Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Barbarą Marią Morawiec, która sama o sobie mówi, że jest  „nowoczesną bibliotekarką”.

BarbaraMariaMorawiecLustroBiblioteki

Założycielka i redaktor naczelna  Lustra Biblioteki- najbardziej aktualnego i najciekawszego serwisu dla bibliotekarzy. Autorka książek „Biblioteki cyfrowe: tworzenie, zarządzanie, odbiór” oraz „Biblioblog w pigułce – poradnik dla bibliotekarzy”, a także wielu artykułów publikowanych w prasie fachowej. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla bibliotekarzy z zakresu bloggingu bibliotecznego, PR w bibliotece, tworzenia i zarządzania serwisami bibliotecznym.

 

Skąd pomysł aby stworzyć Lustro Biblioteki ?

Pomysł na stworzenie serwisu dla bibliotekarzy i miłośników książek powstał w 2010 roku. Lustro Biblioteki było wtedy jeszcze blogiem bibliotecznym o charakterze prywatnym. Później przekształciłam blog w serwis biblioteczny. Zabieg ten miał na celu pokazanie co ciekawego dzieje się w świecie bibliotecznym i okołobibliotecznym oraz stworzenie miejsca, w którym bibliotekarze mogą szukać inspiracji i porad. Tematem bibliotekarstwa byłam zainteresowana już od dziecka. Mogę zdradzić, że swoją pierwszą praktykę biblioteczną odbyłam w bibliotece szkolnej, kiedy uczęszczałam do drugiej klasy szkoły podstawowej. Praktyka w bibliotekach szkolnych trwała aż do liceum. To także było jednym z czynników dla których postanowiłam stworzyć Lustro Biblioteki. Lustro Biblioteki stworzyłam także w celu utworzenia platformy informacji i materiałów dla bibliotekarzy. Uwzględniając fakt, że biblioteki są instytucjami otwartymi dla czytelników, na początku powstania serwisu prezentowałam same relacje z ciekawych bibliotek, które mogłam odwiedzić tuż przed oficjalnym otwarciem (także z miejsc niedostępnych dla czytelników) oraz zamieszczałam informacje o bibliotekach. Tak jest do dziś, a czytelnicy Lustra Biblioteki mogą wirtualnie zajrzeć do nowych bibliotek oraz poznać ich działalność i usługi.

Ile osób jest zaangażowanych w cały projekt?

Każdy, kto o to pyta jest zdziwiony jak jedna osoba może robić tyle rzeczy na raz. Okazuje się, że dla mnie to nie problem, bo od momentu założenia Lustra Biblioteki sama prowadzę prace redakcyjne oraz dziennikarskie. Samodzielnie tworzę i zarządzam stroną serwisu, zajmuję się wszystkimi pracami związanymi z administrowaniem strony i przygotowaniem wszystkich materiałów, nawet projektami graficznymi… dosłownie wszystkim. Szczególną radość sprawia mi tworzenie i koordynowanie projektów skierowanych dla bibliotek. Lustro Biblioteki jest ważnym źródłem informacji dla bibliotekarzy, skąd się bierze tak ogromna popularność serwisu? Na pewno dzięki czytelnikom, bo bez nich Lustro Biblioteki nie mogłoby istnieć. Popularność Lustra Biblioteki wiąże się z utrzymywaniem stałego tempa publikacji, interwencjami w ważnych dla bibliotekarzy sprawach, zdobywaniem zaufania bibliotekarzy, ale także poświęceniem i ciężką pracą 24 godziny 7 dni w tygodniu… Jestem pracoholiczką, więc dla mnie to sama przyjemność, bo czego się nie robi dla bibliotek 🙂

Prowadzi Pani też warsztaty cieszą się dużą popularnością wśród bibliotekarzy?

Tak, non stop jestem w podróżach po całym kraju. Największym zainteresowaniem cieszą się tematy związane z promocją czytelnictwa oraz wykorzystaniem nowych technologii w bibliotekach. Przeprowadziłam wiele szkoleń dotyczących blogowania, czyli zaprezentowania wirtualnej wizytówki biblioteki w Sieci. Szczególnie popularny temat to „100+ kapitalnych sposobów na promocję czytelnictwa”, który pierwszy raz zaprezentowałam podczas Kongresu Małych i Średnich Miast. Edycja 1 Czytelnictwo w Radomsku w 2014 roku. Od tej pory nieprzerwanie bibliotekarze chcą poznać jak skutecznie i w niebanalny sposób dotrzeć do użytkownika z dobrą literaturą i jak zachęcić go do czytania. Od września tego roku rozpoczynam nowe wyjazdy z nowymi tematami warsztatów, w tym z tajemniczo brzmiącymi propozycjami „Piksele, głos druk kontra atrament” i „DigiKultura”.

mor2W tym roku weszła na rynek Pani kolejna książka, której tematem są biblioteki cyfrowe, proszę powiedzieć coś więcej o książce.

Biblioteki cyfrowe to książka, która jest konfrontacją koncepcji architektów bibliotek cyfrowych z oczekiwaniami użytkowników bibliotek cyfrowych. Publikacja odkrywa sekrety digitalizacji, pracy architektów bibliotek cyfrowych, ale także identyfikuje odbiorców bibliotek cyfrowych. Książka ukazała się w wyniku mojej pracy dyplomowej, którą zauważyła i doceniła Grupa Wydawnicza Helion. Lekturę „Bibliotek cyfrowych” polecę wszystkim tym, którzy chcą przekonać się, jak powinna działać nowoczesna biblioteka. Mogę zdradzić, że w kwietniu ukończyłam pisanie kolejnej książki…

Pisała Pani też o blogach bibliotecznych. Ma Pani jakieś rady dla młodych, początkujących bibliotekarzy, którzy chcą  założyć firmowego bloga ?

Najważniejszy jest pomysł na bloga, ponieważ konkurencji w blogosferze nie brakuje. Szczególnie w wirtualnym świecie bibliotek. Na potrzeby badań, które prowadzę, stworzyłam Agregator blogów bibliotecznych, w których jest dostępnych ponad 300 linków do polskich biblioblogów. Osobom zaczynającym przygodę z blogowaniem polecam zainspirować się właśnie tymi przykładami. Kolejną radą jest systematyczne publikowanie postów, bo dzięki temu zdobywamy nowych czytelników. Więcej porad dla blogerów oczywiście w książce „Biblioblog w pigułce”, gdzie piszę m.in. o filarach dobrego bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *