EKKO Wakacje już za nami – podsumowuje Barbara Górnik z Działu Dziecięcego Filii nr 5

Darmowe zajęcia w bibliotece w czasie ferii i wakacji to już wieloletnia tradycja. Czy to, że zajęcia są nieodpłatne ma wpływ na frekwencję?

Na pewno tak. Wielu rodziców, zwłaszcza z rodzin wielodzietnych nie byłoby stać na zapłacenie za codzienne miesięczne zajęcia.

Magnesem przyciągającym dzieci jest oczywiście program zajęć. Czym zajmowaliście się w tym roku podczas eKKo Wakacji?

Sporo zajęć promowało ekologiczny styl życia, były też prezentacje multimedialne, zabawy dotyczące świata nauki i techniki, warsztaty tworzenia zabawek, warsztaty rękodzielnicze. Poznaliśmy wiele zwierząt i roślin świata, wędrując po świecie z Nelą – małą reporterką.

03Skąd pomysł na wakacje pod hasłem eKKo?

Wszyscy produkujemy sporo „śmieci”. Takie surowce wtórne można wyrzucić do specjalnych kontenerów lub dać im drugie życie. Wystarczy hasło” słuchajcie zbieramy zakrętki, butelki, rolki ” i ludzie solidarnie je zbierają. Czasami czytelnicy przynoszą skarby w postaci wstążek, guzików, koralików czy resztki wełny. To wszystko można zagospodarować podczas zajęć.

02 (1)Zajęcia odbywały się codziennie przez dwie godziny…

2 godziny to tylko teoria. Dzieci wchodziły do biblioteki w momencie jej otwarcia, a wychodziły o 18.00. Sporo dzieci przebywało w bibliotece po 4-5 godzin, spędzając czas na zabawie z rówieśnikami, czytaniu, surfowaniu po sieci.

Na zajęcia przychodzą dzieci w różnym wieku, ta rozpiętość sięga czasem kilku lat. Stanowi to dodatkową trudność w prowadzeniu zajęć?

Raczej tak. W zajęciach uczestniczyły dzieci 5- letnie i 13- latki. Było to spore wyzwanie zwłaszcza podczas prezentacji i filmów. Trzeba było tak prowadzić opowieść, by małe dzieci rozumiały, a duże się nie nudziły. Natomiast w czasie wykonywania prac plastycznych był to atut. Starsi uczestnicy zajęć, którzy od lat w nich uczestniczą, świetnie radzili sobie ze wszystkim, nawet podczas szycia czy decoupage. Mogli więc służyć pomocą młodszym dzieciom. Uzgodniliśmy też, że nie ma słowa „nie umiem”. Jeśli któreś dziecko z czymś sobie nie radziło  miało poprosić o pomoc lub podpowiedź. Świetnie się to sprawdziło, po trzecich zajęciach już nikt nie wołał „proszę pani, ja tego nie potrafię”.

W jakich zajęciach dzieci uczestniczą najchętniej? W programie było dużo prac plastycznych- czy taka forma spędzania czasu jest dla dzieci najbardziej atrakcyjna?

Dzieci lubią aktywność twórczą, lubią malować, kleić. Podczas zajęć mogły korzystać z przebogatych materiałów plastycznych, których zwykle nie ma w domu, takich jak pompony, druciki kreatywne, pianka akrylowa, modelina czy gąbka. Dzięki temu prace są ciekawsze i bardziej efektowne.

Podczas wakacyjnych zajęć obecna jest też książka ?

Tak, książka jest częstym uczestnikiem zajęć. Nie tylko w oparciu o książki poznajemy otaczający nas świat, ale też uczymy się, jak ukierunkować i uzewnętrznić kreatywność drzemiącą w każdym dziecku.

Wszystkie zajęcia odbywają się w bibliotece. Nie planuje Pani rozszerzenia formuły wakacji o wyjście poza placówkę ?

Być może w przyszłym roku zorganizuję jakieś wycieczki.

W trakcie zajęć powstało sporo prac plastycznych. Czy będziemy mogli zobaczyć je gdzieś w formie wystawy?

Dzieci zazwyczaj zabierają prace do domu. Można obejrzeć prace z zajęć pt. Jak powstaje książka. Powstały wtedy ilustracje do Legendy o Smoku Wawelskim.

Czy aby wziąć udział w wakacyjnych zajęciach w bibliotece trzeba być czytelnikiem biblioteki?

Nie jest to konieczne. Przyjmujemy wszystkie zgłaszające się na zajęcia dzieci, lecz chcielibyśmy, by po ich  zakończeniu  każde dziecko miało wewnętrzną potrzebę odwiedzania biblioteki, by wiedziało, że jest to miejsce, gdzie ciekawie spędza się czas wolny. I żeby książka kojarzyła się dzieciom  z przygodą i odkrywaniem nowych, ekscytujących rzeczy.

Ile dzieci w tym roku wzięło udział w eKKo wakacjach?

Codziennie na zajęcia przychodziło 20-25 dzieci. Część z nich w trakcie wyjeżdżała i ponownie, po powrocie wracała na zajęcia. Około 60 dzieci skorzystało z naszej  tegorocznej oferty wakacyjnej.

04Czy zajęcia prowadzone w ramach wakacji, zachęcą dzieci w przyszłości do przychodzenia do biblioteki i czytanie książek?

Taki jest moje marzenie, dlatego część zajęć prowadzę w oparciu o książki np. z astronomii, paleontologii czy o zwierzętach. Dzieci po zajęciach czasami wypożyczają te książki, czasem zainteresuje je jakaś tematyka. Najczęściej sięgają po książki o Neli małej reporterce i o kreatywnym hobby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *