10 lat działalności DKK – cz.2

bader

Spotkanie z Jackiem Hugo- Baderem w DKK w Kędzierzynie-Koźlu

DKK to głównie dyskusje o książkach, ale też i spotkania autorskie. Jak dobieracie autorów, którzy spotykają się z klubowiczami?

 

Decyzja, jaki autor pojawi się w klubie, należy do klubowiczów i moderatora. Głównie zapraszani są autorzy, których książki są najczęściej omawiane danym klubie. Każdy klub ma swoich ulubieńców i staram się zapraszać właśnie tych autorów, z którymi klubowicze najchętniej chcieliby rozmawiać, wymienić swoje opinie, podzielić się wrażeniami, zapytać o konkretne strategie pisarskie, wątki, powody, dla których autor napisał taką właśnie powieść, czy reportaż. W ciągu tych dziesięciu lat zorganizowaliśmy ponad 300 spotkań autorskich. Pod koniec tego roku „przeskoczymy” liczbę 350 i będziemy zmierzać do 400. Wszystkie te zdarzenia skrupulatnie odnotowujemy w kronikach, na papierze i w mediach elektronicznych. Staram się, aby na stronie internetowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, w zakładce poświęconej klubom, były zaznaczone wszystkie ważne wydarzenia w DKK, w tym spotkania autorskie.

dkk1

Janusz L. Wiśniewski w DKK w Kędzierzynie-Koźlu

Gościliśmy wiele wspaniałych powieściopisarek, powieściopisarzy dla dzieci i dla dorosłych, reportażystów, a także ludzi kultury, mediów. Lista jest potężna: Izabela Sowa, Monika Szwaja, Marek Krajewski, Zygmunt Miłoszewski, Wojciech Widłak, Olga Tokarczuk, ks. Adam Boniecki, Magda Umer, Sylwia Chutnik, Małgorzata Szejnert, Ewa Nowak, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Marta Fox, Barbara Kosmowska, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Tochman, Jacek Dehnel…. Długo mogłabym wymieniać.

 

Czy poza spotkaniami kluby organizują jeszcze jakieś inne formy promocji książki?

dkk3

Wykład Grzegorza Jankowicza o polskiej poezji współczesnej

To już wspomniana przeze mnie aktywność recenzencka. Teksty przesłane na konkurs można przeczytać na stronie internetowej Instytutu Książki, a w galerii zdjęć można podziwiać recenzje rysowane. Staram się pomagać moderatorom w ich pracy poprzez ofertę szkoleniową. Co roku organizuję wykłady literaturoznawcze, które mają na celu prezentować nowe nurty w literaturze lub literaturę z innych kręgów kulturowych mniej znanych i rzadziej obecnych w dyskusjach klubowych (np. literatura krajów bałkańskich). Szkolenia mają zachęcić do poszukiwań literackich, ponadto wzbogacać w wiedzę literaturoznawczą, niezbędną  do efektywnego prowadzenia dyskusji klubowych. Szkolenia sprzyjają stałemu inspirowaniu, poszukiwaniu nowych tytułów do dyskusji klubowych, odkrywania nowych autorów, nurtów i tendencji w literaturze światowej. Działalność szkoleniową wspiera również Instytut Książki, z której nasi moderatorzy bardzo chętnie korzystają. Dzięki temu mają nowe narzędzia i wiedzę, aby jeszcze owocnej wspierać czytelnictwo.

DKK gromadzą głównie dorosłych ludzi. Czy działają na Opolszczyźnie kluby, w których spotykają się dzieci lub młodzież? A może są też tematyczne kluby, np. miłośników fantastyki?

dkk2

DKK_dzieci_logos

Oczywiście. Mamy 14 klubów dla dzieci i młodzieży rozlokowanych w dużych miastach i na wsiach. Ich działalność jest dla mnie szczególna i bardzo ważna, ponieważ posiada ogromny walor popularyzatorski. Kluby dla dzieci i młodzieży mają wyjątkową rolę w promocji czytania, odrywania od komputerów, tabletów czy smartfonów. Aczkolwiek nowe technologie też mogą zaleźć swoje zastosowanie, co omawialiśmy podczas warsztatów dla moderatorów poświęconych książce elektronicznej i e-czytnikom. Tu również jest pole do zagospodarowania. Urozmaicenie oferty może „zaowocować” nowymi klubowiczami. Mamy również dwa kluby ściśle sprofilowane, Niemieckojęzyczny Dyskusyjny Klub Książki, który bardzo aktywnie działa w Bibliotece Austriackiej WBP w Opolu. Klub ten, oprócz promowania czytelnictwa sprzyja również edukacji językowej. Natomiast w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu działa Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki, w którym omawiane są wyłącznie książki fantastyczne. To również bardzo prężnie działający klub, którym możemy się pochwalić.

Jak oceniasz działalność naszych klubów? Spełniają Twoim zdaniem swe założenia?

Oceniam nasze kluby wysoko. Wypełniają założenia projektu z dużym powodzeniem. Bardzo mocno wpisały się w ofertę opolskich bibliotek i myślę, że w wielu miejscach zagoszczą na stałe. Dobra oferta nowości książkowych, ciekawe osobowości świata pisarzy przyciągają i zyskują nowych zwolenników. Kluby wniosły wiele dobrego i przez dziesięć lat zbudowały solidne grupy czytelnicze. Myślę, że dla wielu klubowiczów to prawdziwa literacka przygoda, której nie żałują. Dzięki moderatorom, którzy kształtują dyskusję i wspierają klubowiczów z doborze lektur, wielu uczestników projektu rozwinęło swoje horyzonty, poznało nowych autorów, ciekawe zjawiska, nurty, a czasem zupełnie nowe rejony literackie. Życzyłabym sobie, aby nadal idea DKK była u nas tak skutecznie realizowana.

Część pierwsza dostępna tutaj

Trackbacks & Pings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *