10 lat działalności Dyskusyjnych Klubów Książki – rozmowa z wojewódzką koordynatorką Agnieszką Hałubiec

plakatW tym roku mija 10 lat działalności DKK. Jak świętujecie ten okrągły jubileusz ?

Istotnie, dziesięć lat funkcjonowania DKK właśnie mija w tym roku. Jubileusz zostanie podkreślony z wielką pompą, dzięki imprezie pod nazwą „Literacki Woodstock” (27.07-31.07), która odbędzie się we Wrocławiu. Przez trzy dni klubowicze i moderatorzy będą świętowali w towarzystwie najlepszych polskich pisarzy oraz będą mieli szansę uczestniczyć w wykładach o różnej tematyce. Program imprezy jest bardzo bogaty, każdy znajdzie coś dla siebie – od kryminału, przez literaturę faktu, nie zabraknie również literatury środka.  W naszym województwie dodatkowo 10-lecie zostało podkreślone wystawą objazdową, podsumowującą dziesięć lat opolskich DKK, która jest prezentowana w bibliotekach, w których działa Dyskusyjny Klub Książki. W czerwcu była w Waszej

dkk4

Ogólnopolska dyskusja literacja Rowling Trafny wbór w MBP Opole

Kędzierzyńsko-Kozielskiej bibliotece, ponieważ również tworzycie sieć opolskich DKK już od dziesięciu lat, więc możemy świętować razem:-). Ponadto ogłosiłam konkurs na najlepszy scenariusz dyskusji klubowej „Sztuka dyskutowania” skierowany do naszych opolskich DKK. Przez dziesięć lat spotykania się przy różnych lekturach wiemy, jak ciekawie i nietuzinkowo rozmawiać o książkach. Konkurs to również forma podsumowania naszej pracy i umiejętności.

Jesteś koordynatorem DKK w województwie opolskim od początku ich istnienia. Czy te pierwsze kluby zawiązywały się z rozmachem i spontanicznie czy raczej pomysł spotykał się z rezerwą?
inneStartowaliśmy 10 lat temu z jedenastoma klubami, jak na boisku piłkarskim 🙂 Myślę, że entuzjazmu było (i jest!) sporo. Dzięki temu przyłączały się kolejne biblioteki, widząc zadowolenie bibliotekarzy, którzy zdecydowali się „zaryzykować” i przystąpili do projektu jako pierwsi. Pamiętam wiele ciekawych inicjatyw i przede wszystkim wielkie emocje związane z przyjazdem pisarza na spotkanie autorskie. Było to szczególnie mocne przeżycie w bibliotekach, gdzie autora nie było od ponad 20 lat. Prawdziwe literackie wydarzenie. Atutem klubów od początku było również to, że biblioteki otrzymywały nowości wydawnicze i często klubowicze jako pierwsi mogli zapoznać się z lekturą, a potem żywo dyskutować. Przy klubie zawiązywały się prawdziwe literackie znajomości. Kluby, szczególnie w małych miejscowościach ożywiały społeczność lokalną. I co ważne, działalność klubów nigdy nie była przesadnie sformalizowana, wiec możemy mówić o spontaniczności i entuzjazmie, szczególnie bibliotekarek 🙂

Na czym polega praca koordynatora?

Koordynator stara się ogarniać całość. Zakup książek dla klubów w województwie, organizacja spotkań autorskich, wykładów literackich. Wspiera promocję klubów i dba o budżet, żeby wszyscy byli zadowoleni i dostali to, czego oczekiwali 🙂

Instytut_Ksiazki_Logotyp-e1401456073754Inicjatorem pomysłu na DKK był Instytut Książki, który w dalszym ciągu patronuje ich działalności. Na czym dzisiaj polega  to wsparcie?

dkk7

Nagrodzona recenzja rysowana Marco Wollny lat 10 ilustracja do książki Karolcia Marii Kruger (DKK GBP w Strzeleczkach filia w Zielinie)

Wsparcie Instytutu od startu projektu do dziś jest ogromne. Przede wszystkim finansowe, ale również merytoryczne. Instytut wspiera nasze działania, pomaga w kontaktach z pisarzami, wykładowcami, organizuje szkolenia. Inspiruje do różnych działań w bardzo partnerski sposób. W 2008 roku Instytut Książki zorganizował pierwszy Zlot Klubowiczów DKK, a w tym roku, jak już wspomniałam, mamy kolejny. Przez cały rok klubowicze, moderatorzy mogą brać udział w konkursach współorganizowanych przez Instytut. Stałym, całorocznym konkursem jest konkurs na recenzję, w tym recenzję rysowaną – dla klubów dziecięcych. Opolscy klubowicze mogą pochwalić się nagrodami w recenzenckiej rywalizacji. Szczególnie kluby z Olesna i Zieliny. Interesująca była również propozycja Ogólnopolskich Dyskusji Literackich. Cała inicjatywa polegała na tym, że wszystkie kluby w Polsce, które zgłosiły się do takiej dyskusji, w jednym dniu, o tej samej godzinie dyskutowały na temat jednej wybranej książki. Pierwszą taką dyskusję zainicjowano wokół książki  J.R. Rowling, „Trafny wybór”, w kolejnych latach były to książki Harukiego Murakamiego „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa”, a w 2014, z okazji roku Jana Karskiego omawiano wspólnie „Tajne Państwo”. Wszystkim tym inicjatywom patronował Instytut Książki.

Ile DKK działa dzisiaj na Opolszczyźnie?

Dziś mamy 55 klubów, to sporo, jak na województwo opolskie, które jest małe, również pod względem sieci bibliotek. Od startu do dziś łatwo policzyć, klubów jest 5 razy więcej. Chętnych nie brakuje, co roku zgłaszają się kolejne biblioteki zainteresowane udziałem w projekcie.

dkk

Spotkanie DKK w MBP w Kędzierzynie-Koźlu

Powiedz w kilku słowach, jaka jest idea działania takiego lokalnego Klubu.

Klub ma przede wszystkim animować czytelnictwo, wspierać lokalnie kulturę literacką. Dawać możliwość wspólnego dzielenia się wrażeniami z lektur. Jest miejscem, w którym można porozmawiać o tym, jak ważna może być literatura w codziennym życiu. Często podczas dyskusji klubowych jest obecna literatura kobieca, literatura środka, która ma silne działanie kompensacyjne i staje się dla klubowiczek – bo kobiet w klubach jest

dkka

Spotkanie DKK w MBP w Kędzierzynie-Koźlu

najwięcej – szansą na „oderwanie się od szarej rzeczywistości – jak panie często podkreślają. Spotkanie w klubie może być rozrywką, ale również szansą na bardzo poważne rozmowy, których być może w naszych domach nie ma. Stąd pewnie ogromna popularność polskiego reportażu, często bardzo bolesnej literatury. Kluby niewątpliwie wnoszą wiele w życie czytelników. Ważna jest ich otwartość i chęć spotkania. Ważna jest rozmowa, a książka w jej centrum – to główna idea. Chcemy, aby czytanie było modne.

 

ciąg dalszy czytaj tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *