Nocne bibliotekowanie tuż, tuż

14 czerwca w całej Polsce rusza druga edycja akcji „Noc Bibliotek”, tym razem pod hasłem „Wolno czytać”. W ubiegłorocznym wydaniu wzięło udział ponad 600 bibliotek z całej Polski, w tym roku jest już nas 1000.

Nietypowe, bo wieczorno-nocne godziny otwarcia bibliotek oraz specjalnie na ten wieczór przygotowana oferta programowa mają zachęcić Polaków do odwiedzania bibliotek, włączania się w  działania promocyjne poprzez wspólne uczestnictwo w czytaniu, nauce, zabawie.

cyapkaJest to wspaniała okazja dla bibliotek, by zaprezentować się w sposób  zdecydowanie mniej konwencjonalny, udostępnić przestrzenie biblioteczne na co dzień niedostępne, słowem uchylić nieco rąbka tajemnicy. A wszystko po to, by zaciekawić i przyciągnąć nowych czytelników.

W związku z tym, że w Kędzierzynie-Koźlu w dniach 3-4 czerwca odbywają się Dni Miasta, dyrektor biblioteki podjęła decyzję o przeniesieniu naszej akcji na kolejny piątek, czyli na 10 czerwca.

Jeśli w tym dniu będziecie chcieli wypożyczyć książki – musicie uzbroić się w cierpliwość. Otwieramy dopiero od godz. 12.00, ale za to będziemy  dla Was dostępni do godz. 23.00. A już o godz. 18.00 zaczynamy nasz program specjalny.

Spotkania autorskie

kuźmińscyW MBP o godz. 18.00 z czytelnikami spotka się krakowskie małżeństwo, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, autorzy kryminałów, które zdobywają sobie uznanie wśród znawców i miłośników tego nurtu literatury. Będzie więc okazja zapytać o retro- i etnokryminał, o to, czy postacie z serii o pani antropolog i dziennikarzu nie są czasem alter ego autorów i tradycyjnie o plany na kolejne książki.

3

Niewątpliwie największą  atrakcją Nocy bibliotek będzie zaplanowane na godz. 21.00 spotkanie autorskie z Olgą Rudnicką. Niezwykle lubiana  i poczytna autorka kryminałów spotka się z czytelnikami w Filii nr 5.

Imprezy dla dzieci

Specjalne programy przygotowały oba działy dla dzieci. W MBP o godz. 18.00 rusza „Szukanie kulazaginionego skarbu – mali detektywi” – Podczas zabawy dzieci będą musiały zmierzyć się z
całym mnóstwem rebusów i zagadek, oraz odnaleźć drogę do zaginionego skarbu, którego odkrycie będą próbowały im pokrzyżować straszne piratki.  Natomiast w Filii nr 5 Pani Basia zaprasza do świata czarownic. Po blisko 2- godzinnych zajęciach każdy ich uczestnik  bez pudła rozpozna czarownicę, sam zrobi latającą miotłę, a także  będzie znał niezbędne czarodziejskie zaklęcia.

Drodzy Rodzice, jeśli chcecie, by Wasze dzieci przeżyły prawdziwą przygodę – odwiedźcie w ten wieczór którąś z naszych bibliotek koniecznie.  Natomiast Wy sami, zostawiając dzieci pod opieką,  możecie wziąć udział w zajęciach przygotowanych specjalnie dla Was.

Atrakcje dla dorosłych

W Filii nr 5 będziecie mieli okazję wyciągnąć coś z tajemniczego kufra, poczytać w izolowanej strefie relaksacyjnej oraz przyjrzeć się działaniom kędzierzyńskiej policji, która   pokaże, jak sobie radzić po zmroku, kiedy na pustej ulicy usłyszymy niepokojące odgłosy…  Słowem: mała lekcja samoobrony.  Wstecz spogląda też  Kawiarenka internetowa, która tego wieczoru zaproponuje retro gry. Pamiętacie jeszcze te prehistoryczne czasy sprzed Windowsa? Będzie okazja, by przekonać się  jak to drzewiej bywało…

Wszystkie czytelniczki  zapraszamy również do wzięcia udziału w zawodowej sesji fotograficznej. Zdjęcia, które powstaną tego wieczoru  wyeksponujemy na wystawie w holu biblioteki i będzie można je tam oglądać przez najbliższe 2 miesiące. Wystawa będzie nosić tytuł: „Kobiety czytają… piękniej”.

Śledztwo w bibliotece

sledztwo_001_plakat2malyW tym czasie w MBP po godz. 20.00 rozpocznie się gra detektywistyczna, tym razem zdecydowanie dla dorosłych pod nazwą „Śledztwo w bibliotece”. Od kilku dni na naszej stronie internetowej i na profilu FB można oglądać filmik promujący wydarzenie. To, co się stało w lokalu bibliotecznym, wymaga teraz wszczęcia dochodzenia. Macie niepowtarzalną okazję włączyć się w śledztwo, poszukać tropów, więcej nawet – macie okazję znaleźć mordercę.

Facebookowe zagadki

2W tygodniu poprzedzającym „Noc bibliotek” od poniedziałku rozpoczynamy również na FB Filii nr 5 zabawę literacką: na każdy dzień przygotowaliśmy inną  zagadkę. Na podstawie podpowiedzi : krótkich fragmentów tekstów, skojarzeniowych obrazków będziecie mogli odgadnąć tytuły popularnych książek kryminalnych, a zwycięzcy otrzymają upominki – niespodzianki. Nagrody wręczymy oczywiście w Noc bibliotek.

Akcja Noc bibliotek związana jest także z darmowym wystawianiem kart czytelnika. Jeśli jeszcze nie macie swojej karty, albo ją zgubiliście, albo po prostu nie mieliście pieniędzy, by się zapisać – w piątek możecie zrobić to bez żadnych kosztów. Być może otrzymacie już nowe karty biblioteczne, w nowej, atrakcyjnej szacie graficznej…

Zapraszamy do 23.00!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *