Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Od kilku lat 8. maja obchodzimy ogólnopolski Dzień Bibliotek i Bibliotekarza. Pomysłodawcą tego święta była branżowa organizacja – Stowarzyszenie Bibliotek Polskich.

Dzień Bibliotek i Bibliotekarza inicjuje zawsze  Tydzień Bibliotek, podczas którego biblioteki – co roku pod innym hasłem wiodącym – organizują cykl imprez, warsztatów, wykładów, spotkań dla swoich czytelników. W tym roku XII już ogólnopolski Tydzień bibliotek przebiega  pod hasłem „Biblioteka inspiruje”.

Święto bibliotekarzy to stosowna sposobność, by zapytać ich samych, czego najbardziej sobie życzą. Oto efekt szybkiej sondy wśród pracowników MBP ( w niektórych przypadkach poprosiliśmy o przywołanie obrazu złotej rybki, to zawsze pomaga ) :

Najpierw oddajmy głos Dyrektorowi :

  1. „Poproszę o 1 miejsce w rankingu wszelkich statystyk, w jakich MBP w Kędzierzynie-Koźlu bierze udział”!
  2. „Chcę, aby MBP w Kędzierzynie- Koźlu była beneficjentem wszystkich programów, do których składamy wnioski (głównie ministerialnych)”!

 Asia, księgowa

Chcielibyśmy  więcej dotacji na zbiory oraz na to, by można było unowocześnić bibliotekę wymieniając sprzęt komputerowy, tworząc nowoczesny wystrój w bibliotekach. Marzy nam się taka sytuacja, by na drzwiach można było wywiesić kartkę :dziś już nie przyjmujemy czytelników, bo przekroczyliśmy limity przyjęć  i przegrzały się komputery.

Dorota, pracownik Gromadzenia:

Życzylibyśmy sobie budżetu, który by nie ograniczał naszych potrzeb.

Magda, pracownik Udostępniania:

Życzyłybyśmy sobie, aby biblioteka w Kędzierzynie-Koźlu przełamywała stereotypowe myślenie o bibliotekarzu, żeby nasza placówka była pozytywnie postrzegana wśród mieszkańców Kędzierzyna-Koźla i żeby każdy mieszkaniec miasta nie wyobrażał sobie dalszej egzystencji bez działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Grażyna, pracownik Filii :

-aby nigdy nam-bibliotekarzom nie zabrakło towarzystwa  i żebyśmy zawsze czuli się potrzebni,  a więc tysięcy czytelników, a nawet kolejek  do bibliotek,

– twórczej inwencji i kreatywności w pracy,

-radości z wykonywanej pracy

Renata, (Udostępnianie)  :

– cierpliwości i wyrozumiałości,

– ciekawych pomysłów i kreatywności,

– regałów pełnych nowych książek,

– miłych, uśmiechniętych i obdarzonych dobrą energią czytelników

– powściągliwości ze strony czytelników w dzieleniu się swoimi opiniami na kartkach czytanych książek

– regałów, przed którymi nie trzeba klękać, by wyjąć książkę z najniższej półki ( to z troski o czytelników oczywiście )

– itd.itd., ale tu wchodzimy coraz bardziej w szczegóły

Basia i Ewelina,  (Udostępnianie)  :

-życzymy sobie biblioteki pełnej ciekawskich dzieci,

-uśmiechniętych czytelników, szanujących książki i … bibliotekarzy

-słonecznej pogody w wolne dni i deszczu w robocze

– szalonych spotkań z ciekawymi ludźmi

– kwerend, które będą wyzwaniem

-inspiracji do wymyślania nowych, atrakcyjnych zajęć dla najmłodszych

 

Iza, (Udostępnianie)

 Gdyż prowadzę dział bajkowy, łatwo przyszło mi do głowy,

co by było gdyby – poszłabym dziś na ryby???

Złotą rybkę bym złapała… Ale jakie życzenia miała???

Trzy życzenia, nie ma rady, ale takie są zasady…

Pierwsze: Żeby dzieci się uczyły i zawsze radosne były. A szkoła była lepsza nawet od „Akademii Pana Kleksa” ;).

Drugie: W bibliotece przez całe dnie, młodzi czytelnicy dobrze czuli się !!! Żeby każda książka, nie tylko „Nela” znalazła w dziecku przyjaciela !!!

Trzecie: I od samego rana pilnowali mnie „Zwiadowcy” Flanagana 😀 !!!

To są moje trzy życzenia.

Myślę, że możliwe do spełnienia…

Jeśli chcesz się przekonać czy tak się właśnie stało,

nie czekaj – ruszaj do nas śmiało !!!

 

Podsumowując : chcemy być obecni w życiu kulturalnym miasta, zależy nam tym, aby otoczenie nas dobrze odbierało i żeby każdy, kto nas odwiedzi, wychodził z biblioteki ze wspomnianą już  „dobrą energią”.

Dziś idziemy świętować, ale od jutra zabieramy się do pracy, aby sprostać oczekiwaniom najlepszych czytelników.

 

A czego życzą sobie czytelnicy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu i to nie tylko od święta ? Piszcie w  komentarzach….

 

2 komentarze to “Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

  • Życzę bibliotece, żeby istniała jeszcze długie, długie lata, żeby znalazły się w niej wszystkie nowości wydawnicze, a czytelnicy walili tłumnie drzwiami i oknami; aby było więcej imprez i spotkań, a pani dyrektor częściej śpiewała; żeby panie bibliotekarki były, tak jak do tej pory, miłe i uśmiechnięte i żeby dopisywało im zdrowie!

  • Z okazji dnia Bibliotekarza i Bibliotek pragnę złożyć serdeczne życzenia wszystkim Bibliotekarzom, którzy spełniają tę godną pochwały misję upowszechniania czytelnictwa i kultury słowa. Życzę Wam uporu i energii w realizacji zadań bibliotecznych, w tym przede wszystkim do wypracowania w młodym pokoleniu zamiłowania do obcowania z książką. Prywatnie przesyłam Wam życzenia pomyślności, spełnienia marzeń oraz wszystkiego co najlepsze w życiu rodzinnym i zawodowym. A na koniec całemu zespołowi bibliotekarskiemu z Kędzierzyna-Koźla życzę, aby nigdy nie zabrakło Wam czytelników!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *