Życie ze smakiem

Wiosna to taki czas, że zrzucamy zimowe okrycia, zakładamy lżejsze ubrania i … zwykle okazuje się, że – nie wiadomo kiedy – przybyło nam kilka zbędnych kilogramów. A skoro nie da się  już ich ukryć pod grubym swetrem podejmujemy decyzję o odchudzaniu. Proponujemy Wam więc przegląd książek poświęconych dietom, odchudzaniu, ale przede wszystkim zdrowemu żywieniu. Nawet te osoby, które nie ulegają dyktatowi mody na szczupłą sylwetkę, znajdą tu wiele ciekawych porad zdrowotnych oraz przepisów na urozmaicenie codziennej diety.

 

 

100 zdrowych pokarmów : jak kupować, przygotowywać i przyrządzać zdrową żywność / Glen Matten

Autor przedstawia 100 zdrowych pokarmów ze wskazówkami, jak je kupować, przygotowywać i przyrządzać. Można tu tez znaleźć ponad 80 przepisów na smaczne posiłki. Rozdziały książki podzielone są tak, by opisy poszczególnych pokarmów pasowały do aktywnego trybu życia. A w czym tkwi tajemnica ? Chodzi o to, by „wyskoczyć z kołowrotu jedzenia gotowej żywności”, a jak przyznaje autor książka zawiera wiele informacji, które dostępne są na etykietach produktów.

Dostępność : MBP, F1, F5, F8, F10, F11

 

Daj sobie szansę czyli Jak zachować młodość i zdrowie / Biruta Markuza

Autorka wychodzi z założenia, że nasz sposób jedzenia, a także polskie tradycje kulinarne są fatalne dla naszego zdrowia. Po kilkustronicowym objaśnieniu jak powinniśmy dbać o zdrowie i najważniejszych wiadomościach o składnikach odżywczych  możemy korzystać z gotowych przepisów na każdy posiłek w ciągu dnia.

Dostępność : MBP, F1, F4, F5, F8, F10, F13

 

Dieta roślinna na co dzień / Julieanna Hever

Autorka przedstawia kompleksowy poradnik o diecie roślinnej na poszczególnych etapach życia – od niemowlęctwa do starości. Jest to książka napisana z perspektywy zdrowotnej, autorka w naukowy sposób udowadnia korzyści płynące ze spożywania nisko przetworzonych produktów roślinnych.  Dodatkowo mnóstwo przepisów.

Dostępność : MBP, F5

 

Dieta w wielkim mieście / Iza Czajka

Książka adresowana do kobiet, które ze względu na szybkie tempo życia nie maja czasu na zdrowe odżywianie i racjonalne wybieranie produktów. Jest to dietetyczny niezbędnik, który oprócz tego, że pomoże uporządkować menu to ułatwi uporanie się ze wszystkim dolegliwościami zapracowanej kobiety, takimi jak stres, depresja, problemy z cerą, figurą, zaparcia itp. Książka zbiera też ogromną liczbę praktycznych rad i diet na każdą okazję.

Dostępność : MBP, F1, F5, F11

 

Gotuj i chudnij : najsmaczniejszy sposób, by zrzucić jeden rozmiar / Harry Eastwood, Gizzi Erskine, Sal Henley, Sophie Michell

Książka o tym, jak gotować, jeść i cieszyć się jedzeniem. Propozycja 100 nowych przepisów (m.in. na naleśniki, świeże sałatki, pożywne zupy, desery), które mają sprawić, że dania z supermarketu przestaną nam smakować. Jadłospisy pokazują jednocześnie jak wyeliminować kalorie, by zdrowo chudnąć.

Dostępność : MBP, F1, F5, F11

 

Gotuję tak, aby mój mężczyzna był szczupły / Gabi Schierz, Gabi Vallenthin

Prezentacja programu Gabi Vallenthin  określanego jako  „Low Fett 30”. Zakłada on, że można jeść wszystko, dopóki najwyżej 30 procent spożywanych kalorii pochodzi z tłuszczu. Książka zawiera też przepisy na potrawy, które w połączeniem z dużą dawką ruchu mają sprawić, by chudnięcie było przyjemne i nie osłabiało organizmu.

Dostępność : MBP, F5

 

Jak odzyskać figurę po urodzeniu dziecka / Debra Waterhouse.

Program dla kobiet, które po urodzeniu dziecka pragną wrócić jak najszybciej do swojej poprzedniej wagi. Obejmuje takie punkty jak : nowe pojmowanie porcji ( koniec z jedzeniem za dwoje ), ćwiczenia wysiłkowe, ”niestresowanie” własnych komórek tłuszczowych ( czyli siła relaksu), akceptację swojego ciała.

Dostępność : MBP, F5

 

Jeść i być szczupłym / Ursula Summ

Książka dla zwolenników tzw. diety rozdzielnej. Autorka przekonuje, że mądrze zestawione produkty można jeść do woli. Dlatego książka pełna jest przepisów, rad odnośnie odżywiania, ale zawiera także niezbędnik, czyli tygodniowe plany odchudzania się, program długotrwałego odżywiania.

Dostępność : MBP, F1, F5, F11

 

Moja skuteczna dieta : 12 kroków do dobrej wagi / Cezary Żak

Cezary Żak – niezwykle popularny aktor, który zrzucił 30 kilogramów zapragnął podzielić się swoimi doświadczeniami na temat swojego odchudzania. Jego „12 kroków do dobrej diety” wzbogacono o 12 komentarzy psychologa, który wyjaśnia reakcje organizmu i pozwala wytrwać w postanowieniach oraz 12 porad dietetyka, który z kolei podpowiada, jak kształtować dobre nawyki żywieniowe.  Dodatkowo ponad 40 przepisów kulinarnych.

Dostępność : MBP, F5

 

Nadwaga i otyłość : interwencje psychologiczne / Aleksandra Łuszczyńska

Nadwaga i otyłość są często problemami, u źródła których leży psychologia. Książka zawiera przegląd najnowszych światowych badań dotyczących tego, jak psychologowie oddziałują na ludzi, by rozpoczęli i utrzymali aktywny tryb życia oraz zalecaną dietę. Książka adresowana jest do studentów psychologii, terapeutów i psychologów, ale i do wszystkich zainteresowanych zmianą wagi swego ciała.

Dostępność : MBP, F1, F5, F11

 

Nie potrafię schudnąć / Pierre Dukan

Proteinowa dieta francuskiego lekarza dra Pierre Dukana. Kuracja zakłada cztery etapy : błyskawiczną utratę kilogramów, łagodne dojście do upragnionej wagi, utrwalenie optymalnej wagi, długotrwała stabilizacja wagi. Malutka książeczka zawiera też wiele przepisów na dania mające nas przekonać, że dieta nie musi być pasmem wyrzeczeń.

Dostępność : MBP, F5

 

Odchudzająca książka kucharska : według diety strukturalnej / Marek Bardadyn

Dieta strukturalna zapewnia, że posiłki w niej spożywane posiadają wartości odżywcze zgodne z normami, czyli że w trakcie jej stosowania nie będzie nam doskwierać uczucie głodu, ani zmęczenia. Warunkiem jest oczywiście korzystanie z profesjonalnie opracowanego jadłospisu. Z tradycyjnych  posiłków należy zrezygnować na rzecz dań przygotowanych z najcenniejszych produktów zawierających mało kalorii, a maksymalne dawki składników odżywczych i substancji przyspieszających przemianę materii.

Dostępność : MBP, F5

 

Odchudzanie bez odchudzania / Stefania Korżawska

Stefania Korżawska przez wiele lat żyła szczęśliwie  w USA, gdzie w końcu zaatakowała ją złośliwa choroba. Farmakologiczne leczenie długo nie przynosiło oczekiwanego rezultatu, dopiero powrót do Polski, zdrowe, ekologiczne jedzenie i dobrze dobrane zioła sprawiły, że rak się wycofał, a przy okazji zniknęły zbędne kilogramy. Jak pisze autorka to nie cudowna dieta decyduje o odchudzanie, tylko właściwa praca organizmu. A zdrowe jedzenie, to najwłaściwszy sposób na zdrowie i odchudzanie bez odchudzania.

Dostępność : MBP, F5

 

Zaburzenia odżywiania : droga do wyzdrowienia / Kate Middleton

Lektura niezbędna dla osób chorych, ich rodzin, przyjaciół,  także dla każdego zainteresowanego tematyką zaburzeń odżywiania. Książka podzielona została na cztery części. Pierwsza zawiera fakty dotyczące zaburzeń jedzenia, druga koncentruje się na bodźcach psychologicznych odpowiedzialnych za zaburzenia. W części trzeciej autorka skupia się na powrocie do zdrowia po zaburzeniach, natomiast ostatnia część adresowana jest do rodziców. Książka została napisana w oparciu o praktykę zawodową autorki.

Dostępność : MBP, F1, F5, F8, F10, F11

 

Zdrowe gotowanie : książka kucharska na drugą połowę życia / Barbara Jakimowicz-Klein

Wiadomo, że z wiekiem spowalnia się przemiana materii, zmniejsza masa mięśniowa i występują zmiany hormonalne. Książka omawia podstawowe zasady żywieniowe pozwalające uniknąć problemów zdrowotnych oraz podaje proste i smaczne przepisy dla osób starszych. Dzięki urozmaiconym składnikom można przyrządzać potrawy w wielu wariantach. Przepisy są tak pomyślane, by przygotować dziennie 4-5 posiłków.

Dostępność : MBP, F5, F10, F13

 

Zjadając siebie / Candida Crewe

Pamiętnik kobiety, w której wiele czytelniczek niewątpliwie odnajdzie siebie, odbicie własnych doznań i zachowań. Candida Crewe ma godną pozazdroszczenia sylwetkę, natomiast nieustannie zamartwia się o swoją wagę. Jej codzienne życie nieustannie kręci się wokół kalorii, utrzymania prawidłowej wagi ciała, myślenie o tym pochłania tyle energii i zaangażowania, że przestaje wystarczać go na codzienne przyjemności.

Dostępność : MBP, F5

 

Życie ze smakiem czyli Jak zdrowa dieta zmienia styl życia / Sara Kirkham

Sara Kirkham – specjalistka od żywienia oraz trenerka fitnessu nie proponuje radykalnej diety, ale podpowiada, jak stopniowo zmienić sposób odżywiania i co za tym idzie styl życia. Motywacje zmiany diety mogą być różne, dlatego autorka wyjaśnia jak – za pomocą diety – stracić zbędne kilogramy, poprawić sprawność umysłu, poczuć się zdrowiej, wyglądać młodziej. Prezentuje także sprawdzone przepisy na zdrowe, ale i smaczne posiłki.

Dostępność : MBP, F1, F4, F5, F8, F10, F11, F13

 

Żywienie w chorobach kostno-stawowych/ Zofia Wieczorek-Chełmińska

Seria książeczek służących pomocą osobom z różnego rodzaju schorzeniami ( ). Część pierwsza poświęcona została zagadnieniom ogólnym, takim jak : ważniejsze choroby układu kostno-stawowego, charakterystyka produktów spożywczych, problem wolnych rodników i żywności modyfikowanej genetycznie. Część druga poświęcona jest zasadom żywienia w chorobach układu kostnego i w otyłości oraz profilaktyce.

Dostępność : MBP, F1, F5,  F11

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *