Porozmawiaj o filmie … w bibiliotece

Z początkiem tego roku nasza biblioteka zakupiła specjalną licencję umożliwiającą nam legalne publiczne wyświetlanie filmów. Stąd też już w styczniu ruszyło kilka nowych projektów, które zlokalizowane są w Mediatece Filii nr 5.

 

DSC00952

Klub dyskusyjny

Za nami już pierwsze dwa spotkania zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Miłośników Filmów  DVD. Wybieramy do obejrzenia i dyskusji filmy problemowe, o których można rozmawiać nie tylko w kontekście fabuły, ale i poruszanej problematyki, czy użytych środków wyrazu. Warunki umowy licencyjnej nie pozwalają nam na reklamę ani publikowanie w ogólnodostępnej formie  zarówno tytułów, jak i występujących w filmie aktorów. Dlatego też tzw. publiczna informacja o kolejnych spotkaniach nie będzie zawierała konkretnego tytułu filmu, ale każda osoba zainteresowana uzyska informację o tym, jaki film wybrano do dyskusji. Wystarczy wysłać maila z zapytaniem, bądź po prostu  podejść do biblioteki.

Pierwsze spotkania  zgromadziły może nie liczną, ale silną grupę dyskutantów, dzięki czemu popołudnia spędzone w Mediatece uczestnicy projekcji zaliczyli do wyjątkowo udanych. Przypominamy, że wszystkie pokazy są bezpłatne, a dyskusje odbywają się w kameralnym wnętrzu Mediateki, przy kawie/herbacie i ciastku. Przewidujemy, że spotkania odbywać się będą raz w miesiącu, zwykle w ostatni wtorek miesiąca.

 

Film o młodzieży, młodzież o filmie

W ramach współpracy ze szkołami organizujemy też pokazy filmów w ramach naszego nowego cyklu „Filmy o młodzieży, młodzież o filmie”. Chodzi nam o to, by na bazie wyświetlanych filmów sprowokować dyskusję o DSC00699sprawach najżywiej dotyczących młodych ludzi. Niezbyt liczne grupy mają sprzyjać rozmowie, w której każdy może wyrazić swoja opinię. Zamierzamy poruszyć takie problemy, jak np. anoreksja, presja sukcesu, uzależnienie od internetu. Fragmenty filmów wybierane problemowo będą pretekstem do rozmowy, a młodzież będzie miała okazję nie tylko do tego, by podzielić się własnymi przemyśleniami czy doświadczeniami, ale też by  dowiedzieć się czegoś nowego.  Już pierwsze spotkania pokazały, że pomysł był przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Młodzież uczestnicząca w tych spotkaniach rozmawia chętnie o tym, co jest im znane nie tylko z książek czy mediów, ale z codziennego życia, z opowieści rówieśników, czasem z własnych przemyśleń. Bardzo cieszymy się też z przychylności nauczycieli, którzy tak otwarcie podeszli do naszego projektu.

 

DSC00951

Film zamiast gry

Kolejną grupą wiekową, dla której przygotowaliśmy pokazy filmowe są najmłodsi. Naszym zamiarem było stworzenie alternatywy dla gier sieciowych pochłaniających uczniów początkowych klas szkoły podstawowej. Od dłuższego czasu w Mediatece zbierają się młodzi, czasem bardzo młodzi gracze, którzy cały czas wolny poza szkołą poświęcają na grę w sieci, zatracając się w wirtualnej rzeczywistości. Obserwując grające dzieci mamy poczucie, że nadmiar czasu spędzanego przy komputerze nie wpływa korzystnie na ich rozwój. To, co pozytywnego niosą ze sobą gry komputerowe, czyli m.in. kształtowanie umiejętności myślenia strategicznego, umiejętności współpracy, przewidywania konsekwencji działania – na skutek nadmiaru godzin spędzanych przed monitorem -zaczyna przegrywać z działaniami negatywnymi: w dzieciach rośnie agresja, zniecierpliwienie. Dlatego chcemy zaproponować im atrakcyjne dla nich filmy fabularne. Zwykle we wczesne sobotnie popołudnie  prezentujemy -wybrany przez nich samych w demokratycznym(!) głosowaniu – film lub bajkę.  Pokazy są oczywiście bezpłatne, brakuje tylko tub popcornu, by dzieci mogły poczuć się jak w prawdziwym kinie 🙂

Przedstawione propozycje, zgodnie z naszymi oczekiwaniami spotykają się z żywym zainteresowaniem osób odwiedzających Mediatekę. Mamy nadzieję, że z czasem uda nam się skupić  wokół niej prawdziwe grono miłośników i znawców  filmu, a przede wszystkim miłośników wartościowej i atrakcyjnej rozrywki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *