Dekorowanie książką

book-1171564_960_720Większość z nas już za moment przystąpi do wielkich wiosennych porządków. Ich efektem ubocznym  są pojawiający się w bibliotece „miłośnicy książek” z siatkami pełnymi starych, nikomu już  nie potrzebnych tytułów.

Dlatego też tym razem chcieliśmy  namówić was na uruchomienie własnej kreatywności i stworzenie ze starych książek lub gazet kilku naprawdę pięknych rzeczy. Tym sposobem wasze mieszkania wypełnią się ozdobami, jakich pozazdroszczą wam znajomi, ponieważ będą nie tylko eleganckie, ale oryginalne i dopasowane do każdego wnętrza.

A oto kilka propozycji, jak wykorzystać stare książki lub gazety:

  1. Doniczka

Choć wydaje się to dość absurdalne, doniczka zrobiona ze starej książki wygląda naprawdę rewelacyjnie ( może właśnie dlatego, że pomysł jest taki nieoczywisty). Swego czasu na portalu  bibliotecznym ”Pulowerek” pojawiła się instrukcja „krok po kroku” jak wykonać samodzielnie taką ozdobę:

http://pulowerek.pl/2014/11/doniczka-z-ksiazki-zrob-to-sam-w-bibliotece/

Ważne jest, by roślina, którą zamierzamy eksponować w takiej doniczce nie wymagała częstego podlewania, dlatego bezpieczniej jest wybrać sukulenty. Samo wykonanie doniczki nie wydaje się specjalnie skomplikowane, wystarczy ostry nożyk do cięcia papieru, niewielki kawałek folii i klej. Im grubszą książkę wybierzemy, tym łatwiej będzie nam osadzić roślinki. Gwarantujemy, że zrobiona z książki doniczka nie pozostawi nikogo obojętnym na jej niebanalną urodę!

 

  1. Świąteczne ozdoby

Zwykle w okolicach świąt my- bibliotekarze sami szukamy pomysłów, jak wykorzystać do wykonania świątecznych ozdób stare książki czy elementy wyposażenia bibliotecznego. Na Święta Bożego Narodzenia biblioteki prześcigają się w pomysłach przygotowania choinek z  książek, ze starych kart origamikatalogowych.  Z kart starych książek wykonywane są gwiazdki, anioły, bombki czy wieńce,  kolorowe grzbiety książek wykorzystywane są do tworzenia różnego rodzaju figur, np. bałwana czy renifera. Przy panującej od lat modzie na naturalne materiały w zdobnictwie – takie prace są naprawdę wdzięczne i  często zaskakująco pomysłowe. Może więc i na te święta przygotujecie jajka wyklejane papierem gazetowym lub ze starych książek (odcień takiego papieru jest cieplejszy niż gazetowego). Można na nie nakleić dodatkowo kolorowe elementy, sznurek lub inne ozdoby.

 

  1. Obrus z kartek

Połączone kartki (podklejone taśmą lub po prostu klejem) mogą być ozdobą każdego stołu. Sklejone nieregularnie będą na stole tworzyły artystyczny nieład, ale świetnie wyglądają z elegancką zastawą. Jeśli nie macie cierpliwości na klejenie całego obrusu, wystarczy wykonać dwa bieżniki, a będą równie efektownie wyglądały.

 

  1. Fototapeta lub obraz

books-681775_960_720

Naklejone na ścianę kartki z książek ułożyć się mogą w przepiękny wzór,  ale też stanowić mogą również  tło  dla innej kompozycji. Rosyjska artystka Ekaterina Panikanowa tworzy z książek swoiste obrazy. Na oprawianej w ramie kompozycji z książek  maluje własny rysunek, co nadaje jej pracom niezwykle klimatyczny charakter. Przy czym obrazy te – w zależności od prezentowanej  tematyki – pasują zarówno do wnętrz klasycznych, jak i do nowoczesnych pomieszczeń.

  1. Książkowa biżuteria

Tworzenie biżuterii z papieru to już zajęcie wymagające większej wiedzy i ogromnej cierpliwości. Biżuteria taka powstaje poprzez połączenie ze sobą wielu warstw kartek. Po uformowaniu z papieru odpowiedniego kształtu pokrywa się go jeszcze lakierem. Proces taki trwa kilka tygodni, ale w jego efekcie możemy otrzymać jedyny w swoim rodzaju egzemplarz pierścionka, kolczyków czy naszyjnika.

 

  1. Książkomeble

Internet pełen jest pomysłów, jak ze stosu książek zbudować podstawkę pod drobne przedmioty, półkę na buty, podręczny stolik, szafkę, stojak do lampy czy nawet większe meble typu biurko, łóżko, wygodny fotel. Wszystko zależy od naszej potrzeby i  inwencji oraz od liczby książek, które możemy wykorzystać 🙂

Meble takie, zwłaszcza w czasach, gdy coraz częściej sięgamy po książkę elektroniczną nabierają szczególnego znaczenia, zwłaszcza gdy lubimy zapach papieru.

 

  1. Schowek

Książka, w której z kartek wytniemy większy lub mniejszy otwór idealnie z dziurąmoże posłużyć za tajną skrytkę na rzeczy, które chcielibyśmy z różnych powodów ukryć. Włożona między inne książki nie wzbudzi przecież niczyjego podejrzenia. Może również służyć za schowek na np. biżuterię. Wycinając w kartkach otwór i sklejając jej brzegi możemy uzyskać atrakcyjny pojemnik na drobiazgi.

 

  1. Torebka

Internet pełen jest pomysłów na wykonanie niestandardowej torebki ze starej książki. Pomysły są tak świeże i zaskakujące, że czasem aż trudno uwierzyć, że dany produkt nie wyszedł spod ręki zawodowego projektanta. Torebka może mieć nie tylko pasek, ale i malutkie zawiasy i zapięcie pozwalające na jej otwieranie. Pięknie dobrane okładki książek czynią z własnoręcznie wykonanych torebek prawdziwe cuda.

 

A Wy? Macie jakieś własne pomysły na kreatywne  zagospodarowanie starych książek? A może posiadacie w domu jakieś własnoręcznie wykonane ozdoby z wykorzystaniem nieaktualnej prasy, niepotrzebnych książek? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w dawaniu „drugiego życia książkom”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *