Top 10 , czyli lista stron dla bibliotekarzy (i nie tylko)

 

person-1990906__340Bibliotekarz – jak każdy użytkownik internetu ma swoje ulubione strony, na które zagląda kilka razy w tygodniu w poszukiwaniu wiedzy, inspiracji, sprawdzonych pomysłów czy po prostu dawki dobrego humoru. Proponujemy wam top 10, czyli listę stron, na które ze względów zawodowych bibliotekarze zaglądają najczęściej:

http://www.ebib.pl/

Portal tworzony przez bibliotekarzy i dla bibliotekarzy od 1999 r. Od 2001 roku działa jako serwis Elektroniczna Biblioteka ( od 2016 r. jako platforma SBP). Od 2010 roku redagowany jest przez samodzielne Stowarzyszenie EBIB. Skrót „ebib” oznacza portal dla bibliotekarzy, ale też biuletyn EBIB, czyli czasopismo branżowe. Misją portalu jest informowanie, szkolenie i rozpowszechnianie nowych technik oraz wiedzy na temat bibliotekarstwa. Wśród serwisów są m.in. słownik angielsko-polski zawierający blisko 400 terminów i zwrotów związanych z szeroko rozumianym udostępnianiem i wypożyczaniem materiałów bibliotecznych, linki do bibliotek cyfrowych, katalogów i czasopism branżowych.

http://lustrobiblioteki.pl/

„Lustro biblioteki” to serwis dla bibliotekarzy i osób, którym bliska jest książka i czytelnictwo, prowadzony jednoosobowo przez Barbarę Marię Morawiec. Istnieje od 2012 r., a internetowa akcja „Czytaj.pl” przyznała mu tytuł „Blogera miesiąca”. Dla bibliotekarzy „Lustro…” jest rzetelnym źródłem wiadomości z dziedziny bibliotekarstwa, kultury, zawsze aktualnym i wiarygodnym, pełnym pomysłów i inspiracji. Przykłady działań bibliotek z całej Polski są nie tylko bodźcem rozwijania własnych pomysłów na rozwój czytelnictwa, ale pokazują biblioteki jako instytucje nowoczesne, którym nie obce są nowe technologie i nowoczesne rozwiązania.

 

Labib to platforma internetowa działająca od 2012 r. Tworzona jest przez bibliotekarzy i osoby, którym bliska jest idea nowoczesnej biblioteki realizującej potrzeby lokalnej społeczności. Portal nastawiony jest głównie na wymianę praktycznej wiedzy i dzielenie się pomysłami. Dużą wagę przywiązuje do nowych technologii, które są świetnym narzędziem zmieniającym działania społeczne na poziomie lokalnym.

https://fbc.pionier.net.pl/bible-2690295__340

Zbiory polskich instytucji kultury: bibliotek, muzeów, archiwów udostępnione on-line. Serwis tworzony przez Federację Polskich Bibliotek Cyfrowych, która umożliwia użytkownikom przeszukiwanie baz danych o obiektach udostępnianych w sieci przez instytucje kultury i nauki. W wyniku wyszukiwania otrzymuje się odnośniki do obiektów znajdujących się w bibliotekach cyfrowych, które współpracują z FBC.
http://lubimyczytac.pl/

Portal- niezbędnik dla wszystkich miłośników książek. Miejsce tworzone jest przez osoby czytające dla nich samych. Recenzje książek, opinie i komentarze, wywiady z pisarzami, najnowsze informacje ze świata literatury to swoiste drogowskazy, po jaką książkę warto sięgnąć. Zakładając konto na portalu można skompletować własną wirtualną biblioteczkę, a także zrecenzować przeczytane lektury i uzyskać podpowiedź, co jeszcze warto przeczytać. W bazie serwisu znajduje się ponad 500 tys. opinii i 11 milionów książek.

http://booklips.pl/

Serwis informacyjny związany z książką, działający od 2011 r. Twórcy serwisu zakładali, że będą o literaturze pisać w sposób przystępny, stąd informacje o książkowych premierach, recenzje, wywiady z autorami, ciekawostki ze świata literatury. Informacje są rzetelne i niezwykle aktualne. Mnóstwo ciekawostek związanych z literackim światem, w tym baza pomysłów na tzw. „drugie życie książki”
http://niestatystyczny.pl/

Kolejny portal dla miłośników książek, którego hasło przewodnie brzmi: nie jestem statystycznym Polakiem, lubię czytać książki. Wywiady z autorami, zapowiedzi książkowe, ekranizacje literatury oraz mnóstwo aktualnych informacji ze świata książki i wiele ciekawostek dotyczących znanych postaci związanych z kulturą, ale i czytania na poważnie, choć często w lżejszej formie.

http://www.kawerna.pl/

Kawerna to portal dla miłośników fantastyki i fantasy. W swojej treści zawiera zarówno artykuły, felietony, opowieści jak i recenzje książek fantastycznych, gier i filmów, z kraju i ze świata.

tablet-2188370__340https://bookeriada.pl/

Bookeriada to portal, w którym można znaleźć informacje o wydarzeniach literackich, wiadomości ze świata książek, wywiady i konkursy z nagrodami. Strona zawiera również recenzje książek, audiobooków i komiksów. Autorzy portalu organizują, bądź wspierają wiele akcji promujących czytanie, np. Drugie Życie Książki, Poczytaj przy kawie/herbacie, Serdecznie polecam!, Book in Foyer

https://www.biblionetka.pl/

Serwis rekomendujący książki. BiblioNETka publikuje nadsyłane przez użytkowników recenzje i opisy. Po bazie książek można się poruszać za pomocą katalogu tytułowego i katalogu autorów. Katalogi te są uzupełniane przez użytkowników, mogą oni też oceniać poszczególne książki, a zbiorcze podsumowania prezentowane są w formie rankingu. Po dodaniu minimum 20 ocen można skorzystać z systemu polecającego. W ramach BibliNETki działa też forum na tematy związane z książkami i czytelnictwem.
A wy? Macie jakieś ulubione strony internetowe poświęcone książkom, literaturze, kulturze? Czekamy na  wasze rekomendacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *