Jak czytać, gdy słabnie wzrok?

okularyWiele osób, kiedy wraz z wiekiem pojawiają się u nich  pierwsze problemy ze wzrokiem, świadomie rezygnuje z czytania. Drobny druk w większości książek zniechęca na tyle, że z żalem, ale definitywnie wiele starszych osób porzuca książki uważając, że przyjemność czytania już nie dla nich. A przecież wcale nie trzeba od razu podejmować tak radykalnych decyzji, bo jest kilka dogodnych rozwiązań tego problemu. Oto kilka propozycji, które oferuje nasza biblioteka.

Duże litery

Wydawnictwo „Prószyński i S-ka” ma w swojej ofercie serię wydawniczą firmowaną wspólnym tytułem „Duże DSC00502litery”. Są to specjalne wydania książek w większym od zwyczajowego formacie, bo 16×23,5 cm i drukowane zdecydowanie większą i co za tym idzie czytelniejszą czcionką. Nim sięgniemy po taką książkę można pobrać specjalny plik w pdf, by przekonać się, czy taka książka spełnia nasze oczekiwania. Na stronie wydawnictwa można znaleźć również listę tytułów, która jest przebogata: obejmuje zarówno literaturę piękną, jak i tę, określaną umownie popularnonaukową. Książki te drukowane są po złożeniu zamówienia, nie otrzymuje się ich więc z dnia na dzień, są też odrobinę droższe od księgarskiej ceny tego samego tytułu. Nasza biblioteka posiada kilkanaście książek wydanych dużą czcionką. Są one dostępne w dwóch placówkach: bibliotece głównej oraz w filii nr 5. Można je odnaleźć w katalogu biblioteki wpisując w pole wyszukiwawcze „seria” frazę: duże litery, bądź poprosić o informację bibliotekarza. Książki te cieszą się w naszej bibliotece dużą popularnością, jednakże dość ograniczona oferta na pewno nie zaspokaja oczekiwań osób, które do tej pory samodzielnie czytały dużo.

F5_006Audiobooki

Wyjściem idealnym dla takich osób wydaje się być dość bogata oferta audiobooków. Tzw. audioksiążki gromadzone są przez wszystkie nasze biblioteki, choć największy wybór jest w mediatekach w Koźlu i w filii 5. Szeroki wybór tytułów, profesjonalna, często prawdziwie mistrzowska interpretacja tekstów literackich oraz łatwa dostępność nawet największych bestsellerów to niewątpliwe zalety „czytanych” książek. Wydaje się jednak, że zalety te bardziej doceniają zabiegani 30, 40-latkowie niż osoby starsze, z myślą o których audiobooki powstawały. Przyzwyczajenie do tradycyjnej formy książki, gdzie kartki mają swój zapach, trudność w utrzymaniu koncentracji na tekście tylko słuchanym ( bez możliwości skupiania na nim wzroku) to problemy, które stają się barierą w korzystaniu z audiobooków przez osoby starsze. Może jednak warto, podczas bezsennych nocy – sięgnąć po naturalnego „usypiacza” – wyciszającego audiobooka?

DSC00496Czytak

W Filii nr 5 już drugi rok dysponujemy specjalnymi odtwarzaczami książek, tzw. czytakami. Stowarzyszenie Larix, zajmujące się promocją czytelnictwa wśród osób niewidomych i słabowidzących przekazało do m.in. naszej biblioteki kilka zestawów tych urządzeń umożliwiających słuchanie cyfrowych książek. Regulamin biblioteki określa, iż osoby z orzeczoną niepełnosprawnością wzrokową mogą wypożyczać czytaki na okres podobny, jak zwykłe książki, czyli 4 tygodnie z możliwością prolongaty. Na czytak można zgrać kilkadziesiąt tytułów e-booków i słuchać w dowolnym czasie i miejscu. Larix oferuje bibliotekom dostęp do ponad 1600 tytułów cyfrowych książek, a ich katalog dostępny jest na stronie naszej biblioteki. Wystarczy przyjść do mediateki, zapoznać się z regulaminem korzystania z czytaka i wyjść z zestawem książek na cały miesiąc.

Zapraszamy do korzystania z oferty biblioteki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *