Powszechnie znani pisarze – niepowszechnie znane ciekawostki

Pisarze to niejednokrotnie bardzo ciekawe i barwne postacie. Jednak mało kiedy, sięgając po książkę, zadajemy sobie trud poznania jej autora. Tym wpisem chcemy zapoczątkować nową serię na naszym blogu. Przedstawimy wam (subiektywnie) najciekawsze informacje na temat popularnych pisarzy zagranicznych i rodzimych.  Być może uznacie, że macie z nimi coś wspólnego lub zainteresowani autorem zdecydujecie się sięgnąć po jego książki.

fot. Garry Knight

fot. Garry Knight

 

Jako pierwszą przedstawiamy autorkę licznych bestsellerowych thrillerów medycznych- Tess Gerritsen.

 

 1. Tess Gerritsen z zawodu jest lekarzem internistą. Od dziecka marzyła jednak, by zostać pisarką. Jej pierwsza „książka” powstała, kiedy miała 7 lat. Ojciec namawiał ją jednak, by została lekarką, bo z pisarstwa, jak twierdził, nie da się utrzymać.
 2. Pierwszą książkę „Call After Midnight” napisała będąc na urlopie macierzyńskim po pierwszym porodzie. Ani pierwsza książka, ani kilka kolejnych nie przyniosły jej jednak sławy. Popularność dały jej dopiero thrillery medyczne.
 3. Za największe wyzwanie literackie uznaje swoją książkę „Grawitacja”, której akcja dzieje się na stacji kosmicznej. Research do tej książki trwał dwa lata i obejmował m.in. wizyty w siedzibie NASA. Największy kłopot sprawiało pisarce specjalistyczne słownictwo pracowników agencji.
 4. Z kolei bohaterka literacka posiadająca najwięcej cech autorki to Maura Isles- lekarka sądowa z cyklu o Jane Rizzoli iMaurą Isles.
 5. Najchętniej czyta tzw. literaturę faktu, uwielbia powieści historyczne (np. Philippy Gregory) oraz książki o gotowaniu ( zwłaszcza Michaela Pollana). Po thrillery sięga tylko w czasie podróży samolotowych, by zapomnieć o obawach związanych z lataniem.
 6. Uwielbia podróżowanie, jednym z jej marzeń jest znajomość wielu języków, by móc swobodnie porozumiewać się w różnych częściach świata.
 7. W 2016 r. odwiedziła Polskę na zaproszenie wydawnictwa Albatros. Szczególną radością napawała ją wizyta w Krakowie, bo jak przyznała, w dzieciństwie jej ulubioną lekturą był „Trębacz z Krakowa”.DSC00469
 8. Jak wielu znanych pisarzy angażuje się w działalność charytatywną. Jej ojciec zmarł na Alzheimera, stąd szczególnie bliska jest jej kampania wspierająca badania nad tą chorobą. Osoby, które przekazały dotacje na ten cel w ramach kampanii „Walka o Alzheimera” mogły wybrać imiona postaci literackich występujących w jej książkach.
 9. Obok podróżowania jej pasją jest również gotowanie. Uwielbia zwłaszcza kuchnię meksykańską. Jej ojciec był zawodowym kucharzem, właścicielem restauracji.
 10. Wspólnie z synem nakręciła horror pt. „Island Zero”, do którego wcześniej napisała scenariusz. Film opowiada o wyspie u wybrzeży Maine, której mieszkańcy uzależnieni są od promu dostarczającego im wszystko, co niezbędne do życia. Kiedy prom przestaje kursować – zostają odcięci od świata.
 11. Pisarka gra na pianinie, ale jej ukochanym instrumentem są skrzypce.
 12. Pierwszym czytelnikiem jej książek jest mąż, który błyskawicznie wyłapuje wszelkie błędy logiczne w książkach.
 13. Jej życiowe motto to „Bądź ciekaw życia”!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *