Najlepszy prezent pod choinkę

Firma Deloitte od 20 lat bada świąteczne zwyczaje konsumenckie w Polsce i w Europie. coffee-2597391_960_720Tegoroczne badanie przeprowadzono online w dniach 2-15 października br. na ponad 7 tys. respondentów. Uczestnikami ankiety były osoby w wieku od 18 do 65 lat, a badanie przeprowadzono w 10 europejskich krajach. Celem sondażu było pozyskanie informacji na temat wysokości planowanych wydatków świątecznych i strategii zakupowych w poszczególnych krajach.
W stosunku do ubiegłego roku deklaratywne wydatki na świąteczne zakupy wzrosną o 2%, co oznacza, że przeciętne polskie gospodarstwo wyda na święta 882 złote. Wzrost wydatków przeznaczonych na około świąteczne zakupy związany jest też z faktem, że po raz pierwszy od dwóch lat Polacy pozytywnie oceniają sytuację gospodarczą kraju.

abstract-2178493_960_720W podobnym badaniu przeprowadzonym w 2016 r. wśród świątecznych prezentów książki zajęły 3 miejsce, po kosmetykach i słodyczach. W tym roku odzyskały pozycję lidera. I to nie tylko w Polsce, ale i w 6 z 10 badanych krajów, gdzie również zadeklarowano chęć zrobienia bliskim przede wszystkim książkowych prezentów. Dotyczy to jednak osób dorosłych. Jeśli chodzi natomiast o nastolatki ( 12-18 lat) to w dalszym ciągu najchętniej kupujemy im słodycze i gry komputerowe. Książki dla tej grupy wiekowej znajdują się dopiero na trzecim miejscu. Nieco lepiej wygląda sytuacja jeśli chodzi o najmłodszych ( grupa wiekowa do 12 lat). Tu książki są już na drugim miejscu, tuż po zabawkach kreatywnych.

Bardzo dobrą wiadomością są deklaracje badanych, iż książki nabywać będą przede wszystkim w tradycyjnych lokalnych sklepach, czyli księgarniach. Po prezenty większość Polaków wyrusza w pierwszej połowie grudnia, choć coraz więcej osób zaczyna myśleć o zakupach już wcześniej – w listopadzie.new-years-eve-2931318_960_720
Jaką książkę kupić pod choinkę, żeby sprawić prawdziwą radość bliskim? Internet pełen jest recenzji polecających książki dla mamy, przyjaciela, mola książkowego. Wydawnictwa – spodziewając się zakupowych żniw – przygotowują specjalną świąteczną ofertę, księgarnie stosują różne marketingowe strategie, byśmy zamiast jednej – kupili dwie, trzy, cztery książki – dla każdego z naszych bliskich. Pomyślcie o tym, jak cudownie wyglądałby wigilijny wieczór, kiedy zamiast włączonego telewizora całą rodzinę skupiłaby lektura. W książce „Szwecja czyta. Polska czyta.” jej autorka przytacza cytat w wypowiedzi jednego ze swych szwedzkich rozmówców :
„Szwedzkie święta wyglądają tak, że najpierw wszyscy siedzą razem przy stole, a potem każdy czyta swoją książkę.” Czego Wam i sobie życzymy 🙂

 

Raport : Zakupy świąteczne 2017 dostępny : tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *