Co czytają milionerzy?

hand-2722098_960_720Nic nie motywuje bardziej niż historie o ambitnych ludziach”1.

Powyższy cytat z wypowiedzi Elona Muska – południowoafrykańskiego przedsiębiorcy, założyciela takich gigantów jak PayPal, Tesla, Space X ( jego majątek szacowany był w ub. roku na 13 mln USD)  pokazuje, że biografie są wśród ludzi sukcesu bardzo popularną lekturą. Opowieści o życiu sławnych osób, wielkich wynalazców, przedsiębiorców, myślicieli są nie tylko inspiracją do działania, ale dają też głęboką wiedzę o ludzkiej naturze, o tym, jak wykorzystać swoje mocne i słabe strony.  Dla Elona Muska jedną z najważniejszych książek w życiu jest biografia Benjamina Franklina. 2.

 

„Książki pozwalają w pełni zbadać temat” 3.

adult-education-2706977_960_720Autorem wypowiedzi o tym, że wiedza książkowa jest o wiele głębsza i wszechstronniejsza niż wiedza, którą zdobywamy posługując się współczesnymi mediami jest sam Mark Zuckeberg, główny twórca, a obecnie dyrektor generalny serwisu społecznościowego Facebook, najmłodszy miliarder świata. Czytanie uważa on za jedną z najbardziej satysfakcjonujących intelektualnie przygód. W 2015 r. Zuckerberg ogłosił na Facebooku, że zamierza czytać jedną książkę na dwa tygodnie, a kiedy został ojcem zapowiedział z kolei, że będzie to „Rok Książek dla Dzieci”. Stronę z tym wyzwaniem polubiło ok. pól miliona użytkowników.

Zwykle ludzie sukcesu wybierają takie książki, które dostarczają im konkretnej wiedzy o otaczającym świecie. Bill Gates, współzałożyciel, główny architekt oprogramowania, były prezes korporacji Microsoft, od lat okupujący czołówki list najbogatszych ludzi na świecie napisał, że czyta około 50 książek rocznie i że „większość z nich odpowiada na pytanie: jak działa świat? Niektóre wyjaśniają jego fizyczne prawidłowości […] inne natomiast dają wgląd w ludzka naturę…” 4. Tematyka tych książek najczęściej dotyczy zdrowia, technologii, biznesu, nauki. Bill Gates od dziecka uwielbiał książki, które- jak każdy mól książkowy- „pożerał” w ilościach hurtowych. Gates chętnie dzieli się swymi książkowymi fascynacjami: w sieci można znaleźć nie tylko listy książek przez niego polecanych, jest też autorem książkowego bloga.library-2414380_960_720

Czytanie to nie tylko świetny sposób na pogłębienie wiedzy, ale jak podkreśla Waren Buffett,  uważany za jednego z najlepszych inwestorów giełdowych na świecie, dzięki czytaniu człowiek staje się mniej impulsywny, ma większy dystans do świata, co skutkuje w efekcie umiejętnością podejmowania trafniejszych decyzji biznesowych. Przedsiębiorca twierdzi, że czytanie zajmuje 80% jego dnia.5.

 

„Kiedy wiesz, co czytać, cały świat stoi przed tobą otworem” 6.

Czytanie to coś więcej niż tylko sposób spędzania wolnego czasu. Za czasów prezydentury Baracka Obamy w mediach pojawiały się listy książek, które book-774837_960_720prezydent zabierał ze sobą na urlop, zwykle były to powieści i kryminały. Jednak „lista lektur Obamy” to znacznie szersza oferta, uzupełniona o książki z dziedziny historii, politologii. Owa lista pojawiła się także jako temat kursów uniwersyteckich. W jednym z wywiadów Barack Obama mówił, że „czytanie pozwala na chwilę zwolnić, spojrzeć na wszystko z dystansu oraz wczuć się w sytuację kogoś innego. Te umiejętności są dla mnie bezcenne.”7.

 

Wielu ludzi sukcesu podkreśla, że czytanie książek to klucz do rozwoju. Samodzielne zdobywanie wiedzy jest często o wiele wyżej oceniane w tym środowisku niż formalna edukacja.

 

Przypisy:

        1.http://nowymarketing.pl/a/16398,czytelnicze-nawyki-milionerow-i-ludzi-sukcesu [dostęp: 22.11.2017]

  1. http://www.coprzeczytac.pl/ksiazki-ktore-czytaja-milionerzy/ [dostęp: 22.11.2017]
  2. http://nowymarketing.pl/a/16398,czytelnicze-nawyki-milionerow-i-ludzi-sukcesu [dostęp: 22.11.2017]

        4.Tamże

  1. http://natemat.pl/171165,jedza-spia-i-czytaja-tak-jak-my-ale-lepiej-jakie-nawyki-z-milionerow-czynia-miliarderow [dostęp:22.11.2017]

       6.http://nowymarketing.pl/a/16398,czytelnicze-nawyki-milionerow-i-ludzi-sukcesu [dostęp: 22.11.2017]

       7.Tamże

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *