Nasze inspiracje czytelnicze- Lista BBC

BBC wpis 1Pisaliśmy ostatnio o najczęściej porzucanych w trakcie lektury książkach  Teraz chcielibyśmy Wam przybliżyć listę książek, którą według BBC powinien w swoim życiu chociaż raz przeczytać każdy oczytany i inteligentny człowiek. Bez wątpienia nie jest to zadanie na rok czy dwa. Jest to wyzwanie, które należy rozłożyć sobie na lata. Jednak możemy wam zagwarantować, że ukończenie go dostarczy wam ogromnej satysfakcji. Jako że listę stworzył brytyjski dostawca radiowo-telewizyjny brak na niej naszej rodzimej twórczości, a dominuje ta anglojęzyczna. Jednak zawsze warto urozmaicać listę własnym wyborem literatury współczesnej czy klasyki.

Lista powstała w kwietniu 2003 roku w drodze głosowania. Każdy ze słuchaczy i widzów BBC proponował swoją ulubioną książkę do listy i na podstawie zebranych głosów BBC stworzyło listę top 100. Lista od czasu powstania nie jest aktualizowana, dlatego też nie obejmuje najnowszej literatury i nowości wydawniczych.

BBC wpis 2Lista wzbudza bardzo różne emocje. Jedni czytelnicy są nią zachwyceni i traktują ją nie tylko jako sugestię, ale sztywno trzymają się jej jako kanonu obowiązkowego. Są też osoby, które listę tą traktują jak luźną podpowiedź i przeczytanie jej rozkładają na wiele lat, przeplatając ją książkami współczesnymi, ulubionymi czy nowościami wydawniczymi. Ale jest też spora grupa sceptyków. Twierdzą oni, że wszelkie listy i kanony tego typu są przestarzałe i niewiele mają wspólnego z rzeczywistością czy z aktualnymi trendami czytelniczymi.

A co sądzą o tym zapytani przez nas czytelnicy? Wybraliśmy kilka wypowiedzi, które zdają się potwierdzać bardzo zróżnicowany stosunek Polaków do kanonu BBC.

„Kiedy zacząłem czytać książki w liceum, nie byłem pewny jakiego wyboru literatury dokonać. Lista przygotowana przez BBC jest świetnym punktem odniesienia i sposobem do rozpoczęcia przygody z czytaniem. Stanowi dla mnie gwarancję jakości i daje pewność, że żaden wybór pozycji książkowej nie będzie chybiony. Nie ma lepszego kanonu światowej literatury niż ten wskazany przez BBC.” – Szymon, czytelnik MBP

„W sumie takie listy to ciekawe rozwiązanie. Jednak nie byłabym w stanie tak ślepo za nią podążać. Chętnie wspomogę się nią w wyborze pozycji do przeczytania, ale nie będę jej niewolnikiem. Właściwie trochę nieświadomie przeczytałam kilka pozycji z tej listy. Jednak wolałabym książki polecane przez BBC przeplatać książkami z własnego wyboru.” – Anna, czytelniczka MBP

„Co to w ogóle za pomysł? Nie potrzebuje żadnych list do wyboru książek. Dlaczego ktoś miałby mi dyktować co mam czytać? Sam wybieram książki dla siebie i sięgam po to co lubię i na co akurat mam humor i ochotę. Korzystając z takiej listy czułbym jakiś wewnętrzny przymus czytania a wtedy traci ono cały swój urok.” – Krzysztof, czytelnik MBP

A co wy sądzicie na temat tej konkretnej listy i jej podobnych? Może chcielibyście pochwalić się liczbą przeczytanych tytułów z listy?

 

Listę BBC możecie sprawdzić tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *