Bibliotekarz realny czy wirtualny?

Bibliotekarz rekomenduje

silhouette-1793934_960_720Nie każdy czytelnik wchodzący do biblioteki po książki wie, co konkretnie chciałby przeczytać. Czasem zdajemy się na przypadek, często na sugestie siedzącego za ladą bibliotekarza. Wykonując ostatnio zestawienie najczęściej wypożyczanych książek za pierwsze półrocze z pewnym zdziwieniem odkryliśmy, że dominują na liście nie popularne bestellery, ale te tytuły, które najczęściej polecają czytelnikom nasi bibliotekarze. Świadczy to o dużym zaufaniu do wiedzy i znajomości gustów czytelniczych pracownika biblioteki, zwłaszcza biblioteki publicznej.

Czasy są jednak takie, że niewielu z nas może poświęcić dłuższą chwilę w środku dnia  na rozmowę o swoich preferencjach czytelniczych. Stąd zaczynają się pojawiać w bibliotekach usługi, które wychodzą naprzeciw osobom zbieganym, które w trakcie przerwy w pracy lub późnym wieczorem mają wolny moment na przejrzenie poczty mailowej.

Brooklyn Public Library opracowała dla takich osób system o nazwie BookMatch. Na stronie biblioteki znajduje się krótki formularz,  który należy wypełnić, by uzyskać bezpłatną rekomendację książek od bibliotekarza. Tym sposobem mailem użytkownik otrzymuje listę 5 książek, które powinny go zainteresować. 1.

Bot Joseph

O krok dalej poszła Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, która przygotowała internetowego robota rekomendującego książki. Bot Joseph (patronem biblioteki jest Joseph Conrad, stąd imię)  prowadząc rozmowę z czytelnikiem, pytając w zabawny sposób o preferencje czytelnicze, podpowiada, po jaką książkę powinien sięgnąć. Na dzień dzisiejszy bot korzysta z listy kilkuset książek, wśród których są nowości, popularne kryminały i klasyka literatury. W zamierzeniu autorów projektu lista będzie zmieniana, z czasem pojawią się też nowe opcje i modyfikacje programowe.  Co jest istotne – bot wskazuje tylko te książki, które w danym momencie są dostępne dla czytelnika.

Jak to działa w praktyce? Zobaczcie sami:   link

learn-977543_960_720Gdański bot Joseph powstał jako narzędzie promocyjne, jest jednym z elementów składających się na szerszy projekt gamifikacji. Przemysław Czaja, kierownik Działu Literatury i działu Marketingu i Public Relations przyznaje, że adresatem  pomysłu bota Josepha jest głównie młodsze pokolenie, stale obecne w sieci.  Ale też chodziło o coś więcej: „Nawet jeśli ktoś nie pójdzie za ciosem, nie odwiedzi biblioteki i nie wypożyczy książki, która została mu zaproponowana, to nam to nie przeszkadza, bo nie do końca o to chodzi. Bardziej o to, żeby uświadomić mieszkańców Gdańska, jak wiele jest bibliotek publicznych w naszym mieście, jak bogaty jest ten księgozbiór, a także jak w zupełnie nowy sposób można rozmawiać o literaturze i zachęcać do czytania.”2.

Algorytmy rekomendacji

Korzystając z internetu sami niejednokrotnie zaglądamy do poleceń i rekomendacji oferowanych przez różne serwisy.  „Algorytmy polecające treści i produkty analizują teraz nie tylko zachowania użytkownika, ale często starają się znaleźć jego internetowego bliźniaka pod względem gustu i zachowań. tablet-1632908_960_720Dzięki takiemu znajdowaniu zależności oraz składowaniu historii na temat użytkownika predykcje dotyczące tego, co faktycznie może zainteresować użytkownika są tak trafne.” 3.– pisze Piotr Grabiec w artykule „Zastanawiasz się, co nowego przeczytać…”

Zamawiając filmy lub książki chociażby w Empiku nie tylko widzimy listę – rekomendację najczęściej kupowanych produktów z danej grupy, ale też  możemy zapoznać się z opiniami innych klientów czy zasugerować się wyborami osób, których zainteresował ten sam produkt.  Nawet jeśli na początku nie do końca wiedzieliśmy, co chcemy obejrzeć lub przeczytać – rekomendacje pozwolą nam na bardziej świadomy wybór. O ile tylko zaufamy bezdusznym algorytmom 🙂

 

Przypisy:

1.https://www.spidersweb.pl/2014/11/bibliotekarz-uzbrojony-w-algorytmy.html. [dostęp z dn. 3.10.2017]

2.http://www.gdansk.pl/wiadomosci/Nie-wiesz-po-jaka-ksiazke-siegnac-Joseph-Conrad-Ci-podpowie,a,89083 [dostęp z dn. 3.10.2017]

3.https://www.spidersweb.pl/2014/11/bibliotekarz-uzbrojony-w-algorytmy.html [dostęp z dn. 3.10.2017]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *