Kto zarabia na literaturze?

podium„Forbes” swój ranking  tworzy na podstawie zarobków (przed opodatkowaniem) pisarzy z ostatnich dwunastu miesięcy, w tym wypadku  – od czerwca 2015 do czerwca 2016 roku. Pod uwagę bierze zyski ze sprzedaży tradycyjnych i elektronicznych książek, audiobooków, a także ich telewizyjnych i filmowych adaptacji.

A oto jak przedstawia się tegoroczna lista:

 1. K.Rowling – zarobiła w ostatnim roku 96 mln dolarów

Nie po raz pierwszy J.K.Rowling zostaje liderka zestawienia „Forbsa”. Na pierwszym miejscu gościła już w 2008 r., bezpośrednio po premierze ostatniego tomu sagi o Harrym Potterze „Insygnia śmierci”. Tym razem jednak jej zyski nie pochodzą bezpośrednio ze sprzedaży książek, bowiem ostatnią książkę  autorka opublikowała w 2015 r. (a były to „Żniwa zła” wydane pod pseudonimem Robert Galbraith)

Tak ogromne zyski Rowling zawdzięcza prawdopodobnie dwóm wydarzeniom: pod koniec ubiegłego roku w kinach pojawił się film pt. „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” oparty na scenariuszu jej autorstwa,  niedawno zaś ukazało się książkowe wydanie scenariusza do sztuki teatralnej „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” ( Rowling nie jest jego autorką, a jedynie inspiratorką).

 1. James Patterson – 87 mln dolarówniebieskie dolary

James Patterson to autor kryminałów, thrillerów i powieści dla młodzieży. Od debiutu w 1976 r. („W sieci pająka” ) wydał już ponad 150 książek. Patterson to człowiek instytucja: rocznie na rynek trafia kilkanaście książek sygnowanych  jego nazwiskiem. Nie jest to jednak efekt  nadludzkiej pracowitości, ale współpracy z grupą ghostwritterów. Autor ustala główny temat  i fabułę, a współpracownicy obudowują akcje słowami.

Do ogromnego sukcesu  Pattersona przyczynił się także fakt,  że w 2015 roku  uruchomił linię tzw. Book Shotów, czyli krótkich i tanich powieści dla osób, które mają mało czasu na czytanie.

Patterson – co warto podkreślić -angażuje się też w akcje charytatywne, m.in. te wspierające małe księgarnie i biblioteki

 1. Jeff Kinney – 21 mln dolarów

Ogromny sukces Jeff Kinney zawdzięcza serii książek dla dzieci pt. „Dziennik cwaniaczka”. Są to historie swobodnie oparte na przygodach  z własnego dzieciństwa. Ukazało się  ich dotychczas  ponad 10,  książki doczekały się też ekranizacji. Przetłumaczone zostały  na  45 języków.

Poza pisaniem książek Kinney zajmował się projektowaniem gier online oraz rysowaniem. W 2009 r. znalazł się też na liście najbardziej wpływowych ludzi na świecie ( w rankingu magazynu „Times”)

 1. Dan Brown – 20 mln dolarów

Dan Brown to amerykański pisarz, autor powieści sensacyjnych, a przede wszystkim najgłośniejszej ”Kod Leonarda da Vinci”. Wcześniej był muzykiem i nauczycielem  języka angielskiego, dopiero w  1996 r. został pisarzem na pełny etat. Dziś nakłady jego książek sięgają ponad 200 mln egzemplarzy i zostały przetłumaczone na 52 języki. Dan Brown ostatnią swą książkę o przygodach Roberta Langdona  wydał w 2013 r., ale nadal czerpie zyski ze sprzedaży swych książek. Nie bez znaczenia są także wpływy z ich ekranizacji. Co prawda krytycy zarzucają Brownowi nieprawdziwe przedstawianie historii, ale jego książki cieszą się olbrzymią popularnością.

 1. Stephen King – 15 mln dolarówsztabki złota

Amerykański pisarz, autor literatury grozy. W przeszłości, by obejść ograniczenia rynku wydawniczego wymyślił swoje alter ego – postać Richarda Bachmana, pod nazwiskiem którego również wydawał swoje książki. Jego powieści  rozeszły się w nakładzie 350 milionów egzemplarzy, co powoduje że jest jednym z najpopularniejszych pisarzy na świecie. Każda jego książka trafia na listy bestsellerów, a wytwórnie filmowe walczą o prawa do adaptacji.

 1. John Grisham – 14 mln dolarów

Amerykański pisarz, prawnik, tworzący powieści kryminalne i prawnicze. Po ukończeniu studiów został wybrany do Parlamentu w stanie Missisipi, ale już po wydaniu drugiej swej książki („Firma”) zrezygnował z urzędu i postanowił zająć się pisaniem. Autor średnio wydaje co roku jedną książkę. Do tej pory sprzedał ponad 60 milionów egzemplarzy swoich książek i jest jednym z trzech autorów, którzy sprzedali 2 miliony egzemplarzy pierwszego wydania (poza nim J.K.Rowling i Tom Clancy).

 1. Nora Robertts 14 mln dolarów

Autorka romansów i romansów kryminalnych. Debiutowała w 1981 r. powieściową sagą „Irlandzka wróżka”. i od tego czasu wydała ponad 200 książek, z czego większość to tzw. harlekiny. Pisze romanse jako Nora Roberts, Sarah Hardesty i Jill March, a kryminały z serii „In Death” pod  pseudonimem  J.D. Robb.

Nora Roberts jest tytanem pracy – na listę bestsellerów trafiło 147 jej tytułów. Łączny nakład wszystkich książek to ponad 400 mln egzemplarzy. Powieści Amerykanki przetłumaczono na ponad 25 języków, niektóre zostały zekranizowane.

 1. Paula Hawkins -13 mln dolarów

Paula Hawkins debiutowała na liście „Forbsa” w 2016 r. Nim została  popularną pisarką  utrzymywała się z pisania artykułów  o tematyce biznesowej  do The Times’a ( z wykształcenia jest m.in. ekonomistką). Swoją  pierwszą powieść „Dziewczyna z pociągu” wydała w 2015 r., a już w roku następnym powstał na jej podstawie film.

 1. L.James – 11,5 mln dolarówdolary

Erica Lena Mitchell to brytyjska autorka powieści erotycznych. Zaczynała od publikowania swych tekstów na forach internetowych.  Sławę przyniósł jej cykl „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Książka i dwie kolejne części cyklu (Ciemniejsza strona Greya) oraz Nowe oblicze Greya) sprzedały się na całym świecie w kilkudziesięciu milionach egzemplarzy.  W 2015 roku miała miejsce  premiera filmu nakręconego na podstawie pierwszej części serii, w tym roku  mogliśmy zobaczyć drugą część.

 1. Danielle Steel – 11 mln dolarów

Legenda literatury kobiecej. Od swojego debiutu w 1973 r. wydała już ponad 130 książek ( średnio ukazują się 3 książki rocznie). A sprzedała ponad 600 mln. Poza powieściami pisze też wiersze miłosne oraz książki dla dzieci.

 1. Rick Riordan – 11 mln dolarów

Rick Riordan to autor popularnych wśród młodzieży książek z nurtu fantasy. Sławę przyniosła mu seria powieści młodzieżowych „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy” o przygodach syna mitologicznego króla Posejdona  (na podstawie dwóch książek z tej serii nakręcono filmy). Zanim został pisarzem uczył w szkole historii i języka angielskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *