Co czyta dziś młodzież?

book-2595728_960_720

 

Literatura młodzieżowa  w ostatnich latach zmieniła się dość gruntownie pod wpływem zachodnich wzorców. Pojawiły się nowe gatunki, nowe tytuły, które zdobyły zwolenników na wszystkich kontynentach.  Obok dystopii, fantasy, romansów paranormalnych ogromną popularnością cieszy się w ostatnich latach także gatunek określany jako New Adult.

 

Jak self-publishing  wykreował nową modę

Niektórzy twierdzą, iż za ogromnym sukcesem nurtu New Adult stoi self-publishing.  Autorki tworzące literaturę dla młodzieży spotkały się początkowo z całkowitym brakiem zainteresowania ze strony dużych wydawnictw, które nie chciały publikować książek,  stanowiących pewne ryzyko finansowe.  Dlatego też pierwsze książki pojawiły się jako e-booki. Okazało się to przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”, ponieważ z jednej strony takie rozwiązanie było tańsze od druku tradycyjnej książki, z drugiej zaś – wersja elektroniczna świetnie trafiła do młodego pokolenia, wychowanego na komputerach.  Wraz z popularnością przyszło i zainteresowanie wydawców i tak już w 2013 r. rynek zalała literatura adresowana do „młodych dorosłych”.

W Polsce – od roku 2014 wydawnictwo  Amber rozpoczęło publikację książek sygnowanych znakiem „New Adult” w charakterystycznej, jednolitej szacie graficznej z czarno-białą okładką.paper-1100254_960_720

 

Od Young- do  New  Adult

Pierwsza na rynku wydawniczym pojawiła się literatura określana jako Young Adult. Powieści  z nastolatkami w roli głównej znalazły zwolenników w grupie wiekowej 13-17 lat, bowiem o problemach tego okresu głównie opowiadały.  Pierwsza miłość, a co za tym idzie pierwsze nieśmiałe doświadczenia erotyczne, tematy zdrady,  wybaczenia, dylematy związane z dojrzewaniem, z szukaniem własnej tożsamości  to główne wątki powieści z nurtu Young Adult.

forest-2550182_960_720Tak jak wraz z dorastaniem zmieniają się problemy młodych ludzi, tak i zmieniały się ich oczekiwania w stosunku do literatury. Odpowiedzią był nowy nurt kierowany do starszej młodzieży, określanej umownie na wiek 18-25+ lat. W nurcie tym nadal dominują książki obyczajowe, jednak zmienia się tematyka książek.  Młody bohater przestaje już być całkowicie uzależniony od rodziców, pojawiają się takie tematy jak : studia, pierwsza praca, pierwsze naprawdę poważne związki uczuciowe (spory nacisk kładziony jest na stronę fizyczną związków). Bohaterowie często muszą mierzyć się z problemami dorosłych, choć sami nie do końca odnajdują się jeszcze w tej roli. Dominujące tematy  to: zakładanie rodziny, więzienie, śmierć, przemoc, samobójstwo, choroba, uzależnienie.

Do najbardziej znanych przedstawicielek nurtu NA należą : Colleen Hoover, K.A.Tucker, J.Lynn.

 

Pułapki schematyzmusea-2562548_960_720

Literatura nurtu New Adult pisana jest w znakomitej większości przez kobiety i do młodych kobiet  jest adresowana.  Jak wszystkie gatunki– ma swoich lepszych i gorszych przedstawicieli, pisarzy, którzy potrafią wzruszyć, ale i takich, którzy powielają zastany schemat.

A schemat akurat w przypadku tych powieści jest dość łatwy do zaobserwowania i dość szybko – po przeczytaniu zaledwie  kilku powieści –  powoduje przesyt, ma się wrażenie, że czyta się stale tę samą historię.  Zatem wspomniany schemat wygląda tak:  główni bohaterowie to tzw. dziewczyna po przejściach i chłopak z przeszłością, najczęściej młodzi, piękni ( lub nie oczywiście piękni). Spotykają się , często jedno z nich jest nowe w mieście/ na uczelni. Z czasem wyjawiają sobie swoje sekrety,  tkwiące w ich przeszłości, oczywiście zakochują się w sobie i całość kończy się zwyczajowym happy endem (gdyby jednak nie- oznacza to tylko tyle, że w przygotowaniu jest już kolejny tom). Dobrze napisane powieści przede wszystkim angażują emocjonalnie, wzruszają, wywołują płacz i uśmiech, dają chwilę szczęścia i zapomnienia.

 

Literatura obca

people-2604832_960_720Zdecydowana większość nowości nurtu New Adult  to książki tłumaczone z języka angielskiego.

Młodzi ludzie, dysponujący całkiem niezłą znajomością języka często sięgają po tekst w oryginale. Zwykle na tematycznych blogach publikowane są fragmenty lub  zapowiedzi większych tekstów z nurtu New Adult, młodzi ludzie potrafią znaleźć w sieci interesujące ich tytuły, polecają je sobie nawzajem.

Specjaliści od literatury młodzieżowej  uważają, że polska literatura New Adult  w zasadzie nie istnieje. Młodzież  nie chce sięgać po polskich autorów, a z kolei wydawnictwa nie proponują ich książek, bo nie spodziewają się zainteresowania.  Takie zamknięte koło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *