Chodzi o to, by zarażać poezją …

Noc poetów to impreza literacko-muzyczna, która od kilkunastu lat towarzyszy konkursowi „Krajobrazy słowa”. W tym roku –ze względów organizacyjnych –  zdecydowano o rozdzieleniu  tych wydarzeń, co obu imprezom wyszło niewątpliwe na dobre.

_noc_poetow_011W czwartek – 14 kwietnia w Filii nr 5  o godz. 19.30 rozpoczęto Noc poetów już  bez żadnego opóźnienia. Gości  przywitała dyrektor biblioteki dr Izabela Migocz.
Główną atrakcją Nocy poetów  są  zmagania konkursowe przeprowadzane w ramach Turnieju Jednego Wiersza.  Jego formuła zakłada, że uczestnicy – autorzy utworów poetyckich prezentują przed zgromadzoną publicznością wiersz – poddając się ocenie profesjonalnego jury oraz zgromadzonej publiczności.  Ten, kto zdobędzie najwięcej głosów publiczności otrzymuje nagrodę Pióro Publiczności, Pióro Poetów – to nagroda przyznawana przez jury. Nagrody są równorzędne, więc może się zdarzyć i tak, że obie trafią w jedne ręce.

_noc_poetow_005Trzeba mieć świadomość, że jest to konkurs o charakterze lokalnym. Wydaje  mi się, że lokalne konkursy mają inny cel niż konkursy ogólnopolskie. Jest taki wiek, że większość młodzieży pisze i fajnie by było, żeby dzięki takim konkursom osoby, które zostają laureatem mając lat 14, 15 czy więcej,  zarażały się poezją. Myślę, że to powinno być celem nadrzędnym. My jako jurorzy, wcześniej ja z Pawłem Lekszyckim, dzisiaj  z Pawłem Sarną wykonujemy naszą pracę, która polega na tym, żeby ocenić owe teksty, oczywiście według naszych kryteriów. Wybieramy najlepsze, czasami jest to wybór trudny, z różnych powodów. Moim zdaniem najważniejszym celem konkursu jest to, żeby osoby, które zostały zauważone, kontynuowały swoją przygodę z poezją – mówił o turniej poetyckim który odbywa się w Kędzierzynie-Koźlu, Wojciech Brzoska, jeden z jego jurorów.

_noc_poetow_028Uczestnicy turnieju zgłaszając się wcześniej u organizatora wiedzą, że wiersz trzeba będzie zaprezentować publicznie. Jak  dało się zauważyć dla niektórych był to rzeczywiście duży stres. Chyba nie ma w tym nic dziwnego, poezja  bowiem bardziej kojarzy się z zagłębianiem się w sobie niż z publicznym eksponowaniem własnego ja. –  Poezja, szczególnie ta liryczna jest sposobem, żeby się wypowiedzieć, ale nie do końca odkryć – przyznał drugi z jurorów, Paweł Sarna.

W tym roku do udziału w turnieju zgłosiło się 19 osób, niestety jedna się nie pojawiła. Każdy z przybyłych uczestników otrzymał numer, dzięki czemu publiczności łatwiej było zapamiętać  swojego faworyta. Głosowanie, które odbyło się po prezentacji  wszystkich tekstów wyłoniło zwyciężczynię : Biankę Wochnik i jej wiersz pt.”Miłość”

_noc_poetow_004Swoją nagrodę przyznało także jury – obradujące i prowadzące imprezę w składzie  : Paweł Sarna i Wojciech Brzoska. Jurorzy – doświadczeni literaci nagrodzili natomiast Tomasza Stożka za utwór zatytułowany „Czemu”. Jurorzy tak uzasadnili swój wybór . – Wygrał ktoś, kto miał najwięcej dobrych momentów w swoim tekście. W wierszu pojawiały się zalążki świadomości posługiwania się słowem w wymiarze innym niż tylko i wyłącznie komunikacyjny.

_noc_poetow_006Podczas Nocy poetów wystąpił z krótkim recitalem  duet Krzysztof Groński i Dawid Bielas Acoustic.  Widzowie byli zachwyceni muzycznym występem młodych ludzi.

Po krótkiej prezentacji wierszy naszych jurorów, które wzbudziły wiele emocji wśród zgromadzonej publiczności, wręczono nagrody laureatom.

 

Nagroda publiczności – Bianka Wochnik za wiersz „Miłość”

_noc_poetow_007Bianka Wochnik o sobie :

Nazywam się Bianka Wochnik. Mam 18 lat i jestem uczennicą 2 klasy technikum. Jestem silną, pewną siebie dziewczyną, która zawsze dąży do celu i spełnia swoje marzenia. Od 14 lat towarzyszy mi taniec, który stał się nieodłączną częścią mnie. Interesuję się również fotografią, rysunkiem, a od stycznia 2016 r. pisaniem wierszy. Mój pierwszy konkurs, w którym wzięłam udział to Konkurs Literacki Poezji Miłosnej „Tylko miłość”, gdzie zajęłam III miejsce wierszem pt. „Wolna”. W swoich wierszach staram się przekazać to jakim jestem człowiekiem, co jest dla mnie ważne oraz w jakim miejscu życiowej wędrówki obecnie jestem.

Miłość

 

Żyję.

Żyję, więc czuję.

Czuję, więc kocham.

Ty.

Ja.

My.

Tworzymy piękno.

Tylko razem.

Tylko dziś.

Tylko tu.

 

Nagroda Jurorów – Tomek Stożek za wiersz „Czemu”

_noc_poetow_002Tomek Stożek o sobie :

Mam 16 lat, ale ten stan rzeczy potrwa jeszcze tylko niecałe 2 miesiące. Uczę się w II LO, między innymi rzadkiego dzisiaj w Polsce języka rosyjskiego. Mieszkam w Blachowni i czuję się tutaj bardzo dobrze – mam tu też wielu przyjaciół.

Mam bardzo dzielnego kota, którego pasją jest – niestety – polowanie, o czym wiedzą okoliczne ptaki i wiewiórki. Moje hobby to sport. Piszę tylko kiedy mam wenę twórczą, a wiadomo, że muzy bywają kapryśne. W poezji lubię humor i ciekawe, uderzające zestawienia myśli i wyrazów. Chciałbym kiedyś pisać teksty piosenek rapowych. Mój sukces w konkursie sporo mnie kosztował, bo mam wielką tremę przed publicznością, a mój wiersz musiałem przeczytać aż dwa razy. Najdziwniejsze jest to, że ten drugi raz, po ogłoszeniu wyników, był dla mnie znacznie trudniejszy.

 

Czemu?

Czemu świat nie jest doskonały

Czemu zwierzęta mnie nie otaczały – gdy byłem mały

Czemu ludzie potrafią nie kochać

Czemu zwierzęta nie mogą szlochać

Czemu radość rymuje się z nagość

Czemu dzieci ciągle płaczą

Czemu psy nie kwaczą

Czemu koty nie mogą mówić

Czemu przedmioty nie mogą lubić

Czemu sprawiedliwość przegrywa

Czemu rzeka nazywa się Leniwa

Czemu ludzie nie potrafią niektórych rzeczy

Czemu koza nie beczy

Czemu zło mnie otacza

Czemu na teście się zaznacza

Czemu wszystko ma sens

Czemu mała szafa nazywa się kre-dens

Czemu zło na świecie przeważa

Czemu poeta się wyraża

Czemu na świecie są bogaci

Czemu ludzie nie noszą gaci – ze stali

Czemu żelazo się nie pali

Czemu silniejsi wygrywają

Czemu kalecy z wózków nie wstają

Czemu kura znosi jajo

Czemu jajka są okrągłe

Czemu na Hiroshimę zrzucono bombę

Czemu ogień zabija

Czemu bezdomnych się omija

Czemu się wstydzimy

Czemu dzików się boimy

 Czemu mniemanie to jeszcze nie zdanie – i

Czemu ludzie miewają manie – i obsesje

Czemu służą autosugestie

Czemu tak bywa że się zastanawiam

Czemu myśli nie odnawiam

Czemu mają być te słowa

Czemu krew nie jest kolorowa

(Teraz zaczyna się coś zupełnie innego nietypowego i nowego

Teraz zaczynam słowa plątać i nie chce mi się tego sprzątać)

Czemu pozwalamy na prześladowania

Czemu ludzie nie mają zdania

Czemu na krześle się siedzi

Czemu w oceanach nie ma niedźwiedzi

Czemu akurat czyny się liczą

Czemu słodycz nie jest goryczą

Czemu na świecie istnieją szlugi

Czemu gry powodują długi

Czemu kwadrat nie jest okrągły

Czemu osły nie mają trąby

Czemu ludzie wierzą w boga

Czemu inność to odnoga

Czemu wiara czyni cuda

Czemu Syn Lei i Jakuba – to Juda

Czemu Jezus po ziemi stąpał

Czemu ma służyć powietrzna trąba

Czemu biblia to litery

Czemu ludzie mają maniery

Czemu francuski to nie język Hiszpanii

Czemu do Pana nie mówi się Pani

Czemu hipokryzja to nie zaleta

Czemu na starość głowa nie ta

Czemu wojna to nie zbrodnia

Czemu po włosku nie mówi się: сегодня

Czemu w rosyjskim jest cyrylica

Czemu niemowlęta potrzebują cyca

Czemu jajko nie pisze się przez y

Czemu ludzie miewają sny

Czemu miłość bywa zdradliwa nieuczciwa i niesprawiedliwa

Czemu zadaję te wszystkie pytania

Nie wiem, rozstańmy się bez pożegnania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *