Kto słucha i dlaczego?

odtwarzaczProwadząc regularnie zestawienia statystyczne w naszej bibliotece od dłuższego czasu obserwujemy, że rośnie popularność audiobooków; z roku na rok wypożyczamy ich coraz więcej, coraz więcej też osób zaczyna doceniać niezaprzeczalne zalety książki do słuchania.

Potwierdzają to także opublikowane niedawno badania firmy Virtualo, największego dystrybutora książek elektronicznych w Polsce. Firma tym razem badała „Zwyczaje polskich czytelników ebooków i audiobooków”. O opinie zapytano ponad 1107 respondentów, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeczytali co najmniej 3 książki w dowolnej formie: ebooka, audiobooka lub drukowanej.

 

Audiobooki są … modne

Dużą rolę w korzystaniu z audiobooków odgrywa nasze otoczenie i rekomendacje znajomych. Dla 36% osób motywacją do sięgnięcia po książkę czytaną była namowa znajomych. Równie często zwracano uwagę na takie czynniki jak: atrakcyjna cena (zwłaszcza w przypadku ebooków) wyjazd w dłuższą podróż czy zainteresowanie nowinkami technicznymi. Dziś około 60 % czytelników uważa, że czytanie książek elektronicznych jest …modne.

Po książkę czytaną najchętniej sięgają młodzi ludzie w przedziale wiekowym 19-24 i 25-34 lata (razem to 66%), osoby z wyższym wykształceniem i mieszkańcy dużych miast powyżej 500 tys.  W ich opinii największą zaletą książek audio jest to, że są lekkie i wygodne w użytkowaniu.audio2

 

Potrzeba matką wynalazku

Korzystanie z audiobooków i ebooków nie jest wcale równoznaczne z porzuceniem książki papierowej.  Najważniejszym czynnikiem nie jest format lecz treść książki, co oznacza że książki drukowane i elektroniczne mogą współistnieć. Obie formy książki funkcjonują na rynku równolegle, a wybór różnej formy zależy zwykle od sytuacji.

Najczęściej audiobooków słuchamy w podróży, korzystając z transportu publicznego(72%), bądź w trakcie jazdy samochodem(65%). Najchętniej słuchamy książek sensacyjnych i kryminały, ale także fantastykę, horrory i thrillery. Wiele osób wybiera także powieści obyczajowe i książki historyczne.

Rynek audiobooków niezwykle się rozwinął, zarówno jeśli chodzi o liczbę oferowanych tytułów, jak i format audioksiążek. Aż 93% badanych najchętniej słucha audiobooków z plików mp3. Z płyt cd korzystają użytkownicy w 25% – najczęściej z płyt słuchają książek lub słuchowisk, dzieci.

Na rosnącą popularność audioksiążek ma ogromny wpływ przede wszystkim szeroka oferta dostępnych tytułów, w tym możliwość sięgnięcia po najnowsze książki na rynku, głośne nowości. Czytelnicy zaczynają dostrzegać też ogromną rolę lektora w odbiorze książki. Niejednokrotnie mistrzowskie interpretacje książek wykonaniu profesjonalnych lektorów stanowią „wartość dodaną”, której pozbawiona jest tradycyjna, papierowa książka.

audio1

 

Na legalu

Badane osoby deklarują w 82% przypadków, że z audiobooków korzystają osobiście. 1/3 dzieli się audiobookami z mężem lub żoną, trochę mniej (26%) z dziećmi. Połowa uczestników badania deklaruje, że pobiera bezpłatne audiobooki z oficjalnych stron,  ponad 40% kupuje je samodzielnie, a ok. 30% korzysta z tytułów  kupionych przez inne osoby.

 

Dlaczego decydujemy się słuchać audiobooków? – Obecnie znajdujemy coraz mniej czasu na czytanie tradycyjnych książek, ale nie chcemy rezygnować z przyjemności i wiedzy, jaką daje lektura. Audiobooki pozwalają nam na codzienne obcowanie z książką i odkrywanie jej na nowo, nawet przy bardzo aktywnym stylu życia – komentuje  Anna Kotlonek-Kowalik, Dyrektor Wydawniczy Biblioteki Akustycznej. 1.

 

Przypisy:

  1.  http://media.innovationpr.pl/clients/2360/pr/354722/sluchanie-ksiazek-nie-jest-mniej-wartosciowe-niz-czytanie [dostęp:3.07.2017]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *