Nowe magiczne miejsce w bibliotece

Otwarciu nowej pracowni pn. „Port Kultury” w Bibliotece Głównej na Rynku towarzyszyły okrzyki zachwytu dzieci uczestniczących w prezentacji możliwości zgromadzonego tam sprzętu. Na czym polega „magia”  tego miejsca, o której wspominały dzieci pytamy Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – dr Izabelę Migocz.

 

321 czerwca biblioteka uruchomiła dla dzieci i młodzieży nową  pracownię pn. „Port Kultury”. Dlaczego jest to miejsce wyjątkowe w bibliotece?

Wyposażenie pracowni edukacyjnej dla dzieci i młodzieży – Port Kultury jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miejska Biblioteka Publiczne w Kędzierzynie-Koźlu w marcu tego roku została beneficjentem programu – Infrastruktura kultury w e-właściwościach Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej. To wyjątkowe i bardzo nowoczesne miejsce w przestrzeniach biblioteki. Oferujemy dzieciom i młodzieży innowacyjną formę nauki i zabawy  a także formy aktywności twórczej. Pracownia została wyposażona w najnowocześniejszy, dostępny na rynku sprzęt:  8 nowoczesnych markowych zestawów komputerowych  wyposażonych w wydajne dyski SSD, digitizery, oprogramowanie graficzne, oprogramowanie do obróbki dźwięku i nauki programowania,  laptop,  tablicę interaktywną do prowadzenia zajęć, wyświetlania prezentacji i filmów, instrumenty (pianino oraz konsolę DJ),  mikroskop z wyświetlaczem LCD, roboty edukacyjne do nauki programowania w języku Scratch2,  kolorowe laserowe urządzenie wielofunkcyjne (drukowanie, skanowanie, kopiowanie) oraz  nagłośnienie z dwoma bezprzewodowymi mikrofonami.

8

Zapraszamy zorganizowane grupy, niekoniecznie z opiekunem, a także grupy 2, 3, 4 osobowe zrzeszone w coś na wzór klubu.

Już w okresie wakacyjnym odbywać się będą w pracowni pierwsze zajęcia dla dzieci. Na czym one będą polegały i kto może się na nie zapisać?

Na zajęciach chcemy przede wszystkim nauczyć podstaw programowania w języku Scratch2, ale także będziemy realizować zajęcia z aktywności twórczej w dziedzinie muzyki i fotografii.

5Zapisać lub bezpośrednio przed zajęciami może zgłosić się każdy młody człowiek, który będzie miał czas i chęć przybyć do biblioteki. Zajęcia będą prowadzone podczas wakacji od 6 lipca do 31 sierpnia w każdy czwartek w godzinach od 9:30 – 11:00 przez pracowników biblioteki.

Czy w  związku z uruchomieniem pracowni pojawi się nowa oferta zajęć dla dzieci i młodzieży?

Uruchomienie Portu Kultury, to już nowa oferta zajęć dla dzieci i młodzieży proponowanych przez bibliotekę. W obecnych czasach instytucja kultury, jaką jest biblioteka, powinna oferować wciąż nowe propozycje zdobycia wiedzy i informacji wypełniając w ten sposób swoje statutowe obowiązki. Powinniśmy kreować trendy a tym samym przyciągać nowych odbiorców kultury.

7Do kogo trzeba zgłaszać chęć przeprowadzenia zajęć w pracowni? Czy wcześniej trzeba będzie rezerwować termin?

Zgłoszenia prosimy kierować do Oddziału dla dzieci w MBP  przy kozielskim Rynku, w godzinach pracy działu.

 

Wyposażenie pracowni w tak nowoczesny sprzęt to ogromny wydatek finansowy. Jak udało się pozyskać tak duże środki?

Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu złożyła projekt – Wyposażenie pracowni edukacyjnej dla dzieci i młodzieży – Port Kultury, który jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 50 000 zł oraz w kwocie 16 690 zł ze środków Gminy Kędzierzyn-Koźle w ramach wkładu własnego do projektu.

 

1Czy są plany rozbudowy pracowni, wyposażenia jej w dodatkowy sprzęt, np. drona, drukarkę 3D, ewentualnie jeszcze inne urządzenia?

Planujemy wzbogacać pracownię w nowy sprzęt i oprogramowanie, ale to są plany nie na dziś. Być może w dalszej perspektywie czasowej uda nam się doposażyć pracownię np. w :  gry planszowe ScottieGo do nauki programowania dla najmłodszych,  tablety, drona z kamerą, niedrogą drukarkę 3D i  oprogramowanie edukacyjne do tablicy interaktywnej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *