Wakacyjna przyjemność czytania

taras

 

Kiedy za oknem pada – miejsce na kanapie z książką, kocem i filiżanką kawy lub herbaty jest idealne. Internetowe badania czytelnictwa pokazują, że statystyczny czytelnik książek to domator i kawosz. Najchętniej wybieranym miejscem do czytania jest łóżko, czytamy też często i chętnie  w komunikacji publicznej oraz przy jedzeniu. Tyle na co dzień.  Co natomiast,  kiedy przychodzi lato, świeci słońce, śpiewają ptaki, aż chce się wyjść z domu, bo czterech ścianach wydaje się zbyt duszno i ciasno.  Jakie wtedy wybieracie miejsca do czytania? Jakie jest wymarzone miejsce do czytania latem, na urlopie, na wakacjach?

plażaPlaża

Wydaje się, że plaża to pierwsze, naturalne skojarzenie, kiedy myślimy o wakacyjnym miejscu do czytania. Morze, plaża, leżak i książka. Coraz częściej zamiast tradycyjnej papierowej książki na plażę zabieramy odtwarzacz i audiobooka lub ebooka. Dla wielu osób niezaprzeczalną zaletą takiego „czytania” jest fakt, że przestają słyszeć toczące się obok plażowe dialogi, jednak jeśli nie potrafimy się skupić na tekście czytanym przez lektora, wolimy sami czytać- idealnym rozwiązaniem jest czytnik e-booków. W dzisiejszych czytnikach nie odbija się słońce,  można dowolnie powiększyć tekst, a samo urządzenie jest zdecydowanie lżejsze niż choćby pojedyncza książka, choć przecież na wakacyjny wyjazd nie zabieramy tylko jednej pozycji, ale zdecydowanie więcej. Wakacje to przecież  świetny czas, by nadrobić lekturowe zaległości z całego półrocza.

 

hamakNa leżaku w cieniu drzew

Dla wielu osób najatrakcyjniejszy jest wypoczynek we własnym ogródku działkowym. Kiedy już zwalczymy wszystkie chwasty, pozbieramy wszystkie plony, podlejemy wszystkie rośliny przychodzi czas na chwilę relaksu z książką. Na leżaku,  w cieniu ulubionego rozłożystego orzecha, ze szklanką zimnego napoju warto odpocząć nie tylko po trudach pielęgnacji ogródka.

 

Na hamaku

Ostatnio na facebooku jednej z bibliotek  można było zobaczyć zdjęcie kobiet czytającej książkę w hamaku bujającym się nad przepiękną błękitną taflą morza. Niby fajnie, wiaterek chłodzi, morze szumi, niby wygodnie, ale książka i woda? Czytnik i woda? Jakoś się nie komponuje. Chociaż są i tacy, którzy uwielbiają czytanie w wannie 🙂

 

Na własnym tarasie

Szczęśliwi posiadacze zacienionego tarasu na pewno niejedną godzinę spędzają na leżaku z książką w dłoni, wyłączając myślenie o czekających ich domowych obowiązkach.  Nie ma nic przyjemniejszego niż poranna chwile na tarasie z książką spędzone przy porannej kawie, kiedy jeszcze nie dokucza wzmagający się upał, kiedy sąsiedzi jeszcze śpią, a jedyne odgłosy wokół to śpiewające ptaki.

kawiarniaZ książką przy kawiarnianym stoliku

Wakacje w mieście, zwłaszcza gdy zwiedzamy nowe miejsca, nie sposób wyobrazić sobie bez momentu odpoczynku w kawiarnianym ogródku, których w centrach  dużych i wypoczynkowych miejscowości jest mnóstwo. Podobnie wiele księgarni oferuje kawę, herbatę, soki, można w nich przy ulubionym napoju przejrzeć najnowsze książki, spokojnie i bez pospiechu wybrać coś dla siebie.

 

W parku na ławce lub kocu

Błonia nad rzeką, polana w miejskim parku, czy ławeczka w ustronnym  miejscu w parku to świetne miejsca, by spędzić kilka chwil z książką i odpocząć od obowiązków i codziennej gonitwy. Jeśli tylko komuś nie przeszkadzają rolkarze, rowerzyści, biegacze, kijkarze, których w każdym parku jest dziś więcej niż spokojnych spacerowiczów – chwile spędzone z książką będą przyjemnym relaksem.

walizkaW podróży

Wakacje to dla większości z nas czas podróżowania. Długie godziny spędzone w autokarze, pociągu, samolocie nie będą się tak nieznośnie ciągnęły, kiedy będziemy mogli oddać się lekturze naprawdę pochłaniającej nas książki. Wtedy podróż minie o wiele przyjemniej i szybciej, pozostanie w naszym wspomnieniu jako czas dobrze wykorzystany i miło się kojarzący. Także dla kierowcy samochodowego nie musi to być czas stracony, ponieważ ciekawy audiobook z samochodowego odtwarzacza brzmi nieźle. Byle tylko nie słuchać go na słuchawkach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *