Lubimy czytać?

Podczas tegorocznych Targów Książki w Warszawie portal „Lubimy czytać” wraz z Polską Izbą Książki zaprezentował wyniki ankietowego badania dotyczącego czytelnictwa Polaków przeprowadzonego ph.” W sieci o książkach”. Była to druga edycja sondażu ( pierwsze badanie przeprowadzono w ubiegłym roku) i tym razem wzięło w nim udział ponad 6 tys. respondentów. Nie bez znaczenia dla uzyskanych wyników jest oczywiście profil badanych: w 80% są to kobiety, najsilniej reprezentowana jest grupa wiekowa 25-39 lat.

czytnikNawyki czytelnicze Polaków

Z przeprowadzonego badania wynika, iż w stosunku do ubiegłego roku czytamy więcej książek w wersji papierowej, chętniej sięgamy też po audiobooki. 60% ankietowanych deklaruje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeczytało co najmniej 20 książek. Zwykle czytamy jednocześnie dwie, trzy lektury. Jeśli chodzi o urządzenia, na których czytamy, to najpowszechniejsze są smartfony i laptopy. Zdecydowanie rzadziej korzystamy z czytników, odtwarzaczy czy tabletów. O ile w dzień powszedni najchętniej wykorzystujemy do czytania smarfon, to w weekendy chętniej pochylamy się nad laptopem.

Kto nam podpowiada co czytać?

księgarnia2Według ankietowanych najpopularniejszym źródłem informacji o nowych książkach jest internet. Jako że badanie przeprowadzał portal „Lubimy czytać” otrzymał tu największą liczbę wskazań, tuż za nim są księgarnie internetowe oraz blogi/vlogi książkowe i facebook. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się witryny wydawnictw, strony autorów czy portale informacyjne. W stosunku do ubiegłego roku wyraźnie można zauważyć rosnącą rolę portali dedykowanych książkom.

Co decyduje o wyborze książki?

95% ankietowanych przy wyborze książki kieruje się przede wszystkim własnymi zainteresowaniami. Ważne są też rekomendacje i oceny dostępne w internecie oraz polecenia znajomych. Dla prawie 30% nabywców decydująca jest cena książki. Mniejsze znaczenie mają natomiast polecenia osób niejako zawodowo związanych z książką: księgarzy, bibliotekarzy.

Chętnie rozmawiamy o przeczytanych książkach, ale najczęściej ze znajomymi i rodziną, czasem z innymi internautami.

Gdzie najlepiej kupować książki?

adultPonad połowa ankietowanych deklaruje, że najchętniej kupuje książki w księgarniach internetowych. Wiele osób korzysta też z bezpłatnych egzemplarzy bibliotecznych, co jednak często wiąże się z dłuższym okresem oczekiwania na daną książkę. Chętnie pożyczamy też od znajomych ich egzemplarze. W stosunku do ubiegłego roku zmniejszyła się natomiast rola dużych sieciowych księgarni, typu Empik. Za to korzystamy z dyskontowych sprzedaży, z kiermaszów taniej książki. 3% ankietowanych deklaruje, że czyta książki z wymiany bookcrossingowej.

Średnio ankietowani oświadczają, że rocznie na zakup książek przeznaczają kwotę 100-500 zł. I wszyscy zgodnie twierdzą, że książki w Polsce są za drogie. Jednakże tylko 30% ankietowanych twierdzi, że gdyby ceny książek zmalały czytalibyśmy ich więcej.

tablet-Przedstawione wyniki badania nie stanowią w żadnym razie miarodajnego źródła informacji o tym, jak czytają Polacy. A jednak sygnalizują pewne zjawiska i mogą być świetnym punktem wyjścia do dyskusji na temat czytania, do wymiany opinii, doświadczeń, życzeń. Jeśli macie ochotę pochwalić się własnymi doświadczeniami czytelniczymi lub opinią na temat książek, nawyków czyteliczych, własnych preferencji czytelniczych – zapraszamy!

Pełne wyniki badania dostępne są tu : http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/8713/w-sieci-o-ksiazkach-2017—wyniki-ankiety

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *