Targi Książki Nad Odrą 2017 – ostatnia prosta przed metą

TKNO_logo jpgStanąć na wysokości zadania

Aby tak duże przedsięwzięcie jak targi książki mogły odbyć się na przełomie maja i czerwca przygotowania do nich ruszyły już w ubiegłym roku. To pionierskie wydarzenie w naszym mieście, stąd od początku do końca trzeba było je wymyślić, zaplanować i doprowadzić do  realizacji.

Zaproszenia wydawców, którzy będą chcieli przyjechać do miasta, w którym nigdy wcześniej targów książki nie było, pozyskanie autorów książek, którzy zechcą się spotkać ze swoimi czytelnikami, opracowanie programu imprez towarzyszących i przygotowanie tych imprez to efekt prawie rocznej pracy kilku osób. Dzisiaj, na miesiąc przed inauguracją targów, większość działań jest dopięta na przysłowiowy „ostatni guzik”.

Biblioteka ruszyła z akcją reklamującą targi. Na ostatnim, mistrzowskim meczu ZAKSY rozdaliśmy 2 tysiące ulotek, na których to, Mistrzowie Polski w piłce siatkowej, zachęcają do uczestnictwa w imprezie. Materiały promocyjne dostępne są w wielu punktach miasta. Pojawiają się artykuły zapowiadające targi na łamach lokalnej prasy, radia i telewizji. Honorowy Patronat nad targami objęła Pani Sabina Nowosielska, Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle. Wkrótce na budynku biblioteki zawiśnie olbrzymi baner informujący o targach. Będą plakaty i afisze. Nie sposób więc, będąc mieszkańcem Kędzierzyna-Koźla, nie otrzeć się o informację o targach, nikt nie będzie mógł powiedzieć „a ja nie wiedziałem…” I właśnie. Biblioteka robi wszystko, by stanąć na wysokości zadania i przygotować profesjonalnie zaplanowaną imprezę. Czy podobnie będzie z mieszkańcami? Czy  pojawią się na targach i towarzyszących im działaniach w takiej liczbie, by w przyszłych latach impreza mogła nabierać rozmachu, czy skorzystają z przebogatej oferty kulturalnej: spotkań autorskich, warsztatów, koncertu, imprez towarzyszących?

 

Skrócić dystans między książką a jej czytelnikiem

Targi książki z definicji są imprezą nastawioną na sprzedaż książek. Targi, których organizatorem jest biblioteka przesuwają punkt ciężkości na promocję książki i czytania, na zbudowanie klimatu prawdziwego kędzierzyńsko-kozielskiego święta książki. Tym niemniej sprzedaż książek jest ważnym punktem dwudniowej imprezy. Mimo, iż targi odbywają się po raz pierwszy udało się pozyskać kilkunastu wydawców z całej Polski, w tym także wydawnictwa oferujące literaturę dotyczącą spraw naszego regionu. To daje nam, mieszkańcom możliwość przyjrzenia się ofercie wydawniczej, jaka jest dostępna w większych miastach, a przede wszystkim możliwość kupienia książek po zwykle niższych, promocyjnych cenach. Zaproszenie na targi przyjęło kilkanaście wydawnictw, wśród nich będą: Grupa Wydawnicza Publicat S.A., Księgarnia Św. Jacka,  Akapit Press, Dreams Wydawnictwo, Wydawnictwo Afera, Książkowe Klimaty, Silesia Progress, Wydawnictwo Coach&Couch Autobus i Kanapa, Vertima Sp. z o. o., Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, CEWE Sp. z o.o., Instytut Konfucjusza, ART – PAPIER Czerpalnia Papieru Flawiusz Pietrzyk oraz pisarze Marek Sikorski i Waldemar Więckiewicz. Kiermasze wydawców będą zlokalizowane na kozielskim Rynku i otwarte w środę w godz.11.00-19.00  i czwartek w godzinach 9.00-19.00

Nie ma święta książki bez jej autoraAfisz_A2_targi

Dla wielu miłośników książek magnesem przyciągającym na targi są spotkania autorskie zwykle towarzyszące każdym targom przez cały czas ich trwania. Zależność wydaje się liniowa: im popularniejsi twórcy, tym większa publiczność pojawia się na targach. Tak też będzie i u nas.

Pierwszego dnia na kozielskim Rynku odbędzie się 7 spotkań autorskich: z Łukaszem Orbitowskim, Asią Olejarczyk, Henrykiem Wańkiem, Katarzyną Bondą, Remigiuszem Rączką, Ewą Kassalą i wieczorem na Przystani „Szkwał” z Marcinem Kydryńskim.

Drugiego dnia targów z czytelnikami spotkają się przede wszystkim twórcy literatury dla dzieci i młodzieży: Zofia Stanecka, Waldemar Cichoń, Marta Fox. Ostatnie spotkanie w tym dniu będzie z Edwardem Schiwkiem.

Szczegółowe informacje o godzinach spotkań dostępne będą na afiszach i folderach targów. Warto też zaznaczyć, że na wszystkie imprezy związane z targami wstęp jest wolny!

 

Znani i lubiani

Na zakończenie targów odbędzie się koncert o zupełnie unikatowym charakterze. Utalentowana artystycznie młodzież i dzieci z naszego miasta, wykonają koncert pt.  „Melodie z książką”. Znani i lubiani prowadzący, ale również autorzy książek – Marcin Prokop i Szymon Hołownia będą gwarantem nie tylko licznie przybyłej publiczności, ale też sprawią, że dzieci i młodzież występujący na scenie poczują się jak na profesjonalnym koncercie. Więcej o tym projekcie pisaliśmy już  tutaj.

 

Targi Książki Nad Odrą 2017 mają szansę stać się imprezą cykliczną, o wymiarze ponadlokalnym. Tylko od nas, mieszkańców miasta zależy, czy w kolejnych latach formuła targów będzie się rozwijała, co sprawi, że odwiedzać nas będą duże oficyny wydawnicze, znani autorzy, wybitni twórcy książki, kreatywni ludzie związani z kulturą. Naszą obecnością i uczestnictwem w imprezach kulturalnych sami możemy zdecydować, czy jesteśmy gotowi na to, by duże i ciekawe imprezy przyciągały do nas innych, czy za kulturą sami będziemy musieli jeździć do „dużego miasta”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *