Daj się zamknąć… w escape roomie.


6Szukacie pomysłu, jak ciekawie spędzić weekend? Jedną z atrakcyjniejszych propozycji są tzw. escape roomy, które od 2014 roku powstają w Polsce jak przysłowiowe „grzyby po deszczu”. Dziś jest ich już u nas około 850. Czym są escape roomy i dlaczego wspominamy o nich na blogu poświęconym książkom? Pora na wyjaśnienia.

Istna komnata tajemnic

2Escape roomy to specjalnie urządzone „pokoje”, w których – zupełnie dobrowolnie – zamykani są uczestnicy gry, a ich zadaniem jest wydostanie się z zamkniętego pomieszczenia w określonym czasie, zwykle 60 minut. Aby znaleźć klucz i wyjść z pokoju trzeba rozwiązać kilka zadań, współpracując z partnerem, wykazując się pomysłowością i nieszablonowym myśleniem. Bowiem escape roomy to nie tradycyjnie umeblowane pokoje, ale specjalnie zaaranżowane pomieszczenia, utrzymane w określonej konwencji. Pokoje zwykle urządzone są tematyczne: starożytny Egipt, słowiańska wioska, szpital psychiatryczny, statek piratów, cela więzienna. Sceneria określa tematykę gry. Uczestnicy – szukając klucza – rozwiązują zagadki, muszą wykazać się wiedzą, pewną znajomością tematu, kreatywnością, ale często też i odwagą. Bowiem niekiedy pokoje są tak realistycznie wystylizowane, że osoby o słabszych nerwach wycofują się przed końcem gry.

4Ale escape roomy mają też swoich zagorzałych zwolenników, którzy przemieszczają się po całej Polsce sprawdzając atrakcyjność kolejnych escape roomów, ale też szukając nowych, czasem dość ekstremalnych wrażeń. Zabawa w escape roomach jest płatna, bo to po prostu sposób na biznes, zwykle w im większym mieście zlokalizowany, tym bardziej popularny. Listę dostępnych w Polsce escape roomów możecie znaleźć na stronie Bartosza Idzikowskiego – Lockme.pl i tylko w naszym województwie znajdziecie klika takich pokojów (Brzeg, Moszna, Opole).

Jak zagospodarować biblioteczne piwnice?

Wielokrotnie pisaliśmy już o tym, że biblioteki szukają niekonwencjonalnych metod, by zachęcać do odwiedzin i namawiać do czytania. I właśnie escape roomy są świetnym na to przykładem.

7Jak zorganizować escape room w bibliotece? Działanie nie jest proste i wymaga wielu wcześniejszych przygotowań, jednak ze względu na jego atrakcyjność – naprawdę warto.

Zacznijmy od tego, co wydaje się najłatwiejsze, czyli poszukajmy w bibliotece pomieszczenia, które będzie nadawało się do realizacji naszego pomysłu. Samoistnie, niejako naturalnie 🙂 nasuwa się pomysł z wykorzystaniem piwnic, które zwłaszcza w starszych budynkach dają w tym przypadku ogromne możliwości adaptacyjne. Jeśli jednak nie piwnica – może to być dowolne pomieszczenie, które możemy zamknąć na klucz, chociażby klasa lekcyjna w szkole. I niezależnie od tego jak nastrojowym pomieszczeniem dysponujemy – warto poświęcić chwilę na jego aranżację: zgromadzić kilka przedmiotów „z epoki” lub z opowieści, którą będziemy realizować.

9By escape room był naprawdę atrakcyjny musi oferować wiele ciekawych, niebanalnych pomysłów do realizacji, ponieważ ma to być przede wszystkim fajna zabawa. I to jest najtrudniejszy i najbardziej czasochłonny etap pracy w przygotowaniu bibliotecznego escape roomu. Bowiem zadania, z jakimi będą musieli zmierzyć się nasi uczestnicy muszą być tak skonstruowane, by zawierały elementy rywalizacji, nagrody, nie mogą być zbyt łatwe, ani zbyt trudne. Scenariusze gotowych zajęć w escape roomie możecie znaleźć na portalach bibliotecznych czy edukacyjnych (np. labib.pl), ze wskazówkami, na co zwracać szczególną uwagę, pomysłami pokojów do realizacji.

Przed nami – już za miesiąc – Noc bibliotek. Na pewno jest  to świetny pomysł do realizacji w każdej bibliotece.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *