Czytelnik Roku

IMG_4826W ubiegły czwartek w naszej bibliotece miała miejsce uroczystość podsumowania konkursu na Czytelnika Roku. To już druga edycja konkursu, który zdobywa coraz większą popularność wśród najmłodszych.

Co skłania młodych ludzi do wzięcia udziału w naszym konkursie? – Przy jednej z kolejnych wizyt w bibliotece zaproponowano nam założenie oddzielnej karty bibliotecznej dla mojej córki Alicji, gdyż wcześniej wypożyczałyśmy książki dla niej korzystając wyłącznie z mojej karty. I to był pierwszy krok. Ala była bardzo podekscytowana posiadaniem swojej własnej karty bibliotecznej, wtedy też zaczęła sama wybierać większość książek i przede wszystkim samodzielnie z dumą okazywać swoją kartę biblioteczną przy wypożyczaniu i zwrocie książek – to z pewnością zadziałało mobilizująco. Nie planowałyśmy pobijać rekordu, po prostu dużo czytamy i do momentu ogłoszenia wyników konkursu nie miałam pojęcia ile książek przeczytałyśmy w ciągu ostatniego roku. Wynik mile mnie zaskoczył, a dodam jeszcze, że według mojej oceny książki wypożyczone z biblioteki stanowią 2/3 ogółu książek, które w tym czasie przeczytałyśmy, a zatem nasz rzeczywisty bilans jest jeszcze wyższy – powiedziała nam mama, jednej z uczestniczek konkursu, Małgorzata Stanek.

IMG_4814 Konkurs  adresowany jest do czytelników do lat 15, których biblioteka nie tylko chce zachęcić do częstszych odwiedzin w swoich placówkach, ale też skłonić do sięgania po wartościowa literaturę, adekwatną do wieku  młodego człowieka. Element rywalizacji, ścigania się daje dodatkową mobilizację.

Badania czytelnictwa najmłodszych mówią o tym, że najwięcej czytają dzieci rodziców czytających. – Dzieci często widzą nas, rodziców, z książką. Czytamy w każdej wolnej chwili i bardzo dużo książek kupujemy, zarówno dla siebie jak i dla dzieci. Jestem dumna z tego, że nowe książki za każdym razem cieszą nasze dzieci mimo, że mamy ich już sporo. W naszej rodzinie mamy taki zwyczaj, że do każdego prezentu dołączona jest zawsze książka i cieszę się, że taka praktyka niezmiennie sprawia dzieciom radość. Książki towarzyszą nam w wielu sytuacjach, a już _kobiety_czytaja_011m (1)obowiązkowo na każdym wyjeździe i spacerze – w dziecięcych plecakach zawsze znajdzie się miejsce na książkę, a nawet ja w torebce mam zawsze przy sobie jakąś mini-książeczkę, na wypadek pojawienia się nieplanowanego czytania. Potwierdza się w naszym przypadku stwierdzenie, że „najwięcej czytają dzieci rodziców czytających”Z czasów mojego dzieciństwa pamiętam pokoje pełne regałów z książkami i mimo, że czasy były wtedy zdecydowanie trudniejsze, rodzicom zawsze udawało zdobywać dla nas nowe książki. I ten wzorzec pozostał – w mojej rodzinie oraz w rodzinach mojego rodzeństwa czytanie jest niezmiennie bardzo istotnym elementem wychowania – oświadczyła, Małgorzata Stanek.

IMG_4822W zeszłym roku zwycięzca był samotnym liderem, w tej edycji konkursu bardzo wysoko ustawiona poprzeczka okazała się nie być problemem dla dziewczyn, które zdeklasowały ubiegłorocznego zwycięzcę. W ciągu regulaminowych 10 miesięcy (konkurs trwał od 2 marca do 31 grudnia 2016 r.)  zwyciężczyni – Nadia Jaszczur wypożyczyła 289 książeczek, korzystając nie tylko ze zbiorów Działu Dziecięcego Filii nr 5, ale też z innych bibliotek. Nadia wraz z mamą uczestniczy także w wielu zajęciach organizowanych przez bibliotekę, np. Rodzinnych czytankach, Nocy bibliotek itp. Ubiegłoroczny bezkonkurencyjny laureat – Otyliusz Szymański również w tym roku może być wyjątkowo dumny z siebie, udało mu się pobić swój własny wyśrubowany rekord.

IMG_4845Imponujący jest także wynik 6-letniej Alicji Stanek, która wypożyczyła aż 249 książek. – Upodobania literackie mojej córki stale się zmieniają. Dawniej najbardziej cieszyły ją książki, w których bohaterami były zwierzęta, obecnie szczególnie interesują ją zwyczaje i relacje dzieci w wieku szkolnym, a ponadto życie zwierząt i kosmos. Kontakt z książką działa na nią uspokajająco, pozwala uruchomić wyobraźnię i oderwać się od rzeczywistości. Nie można też pominąć aspektu edukacyjnego – czytanie jak wiadomo sprzyja rozbudowaniu zasobu słownictwa, kreatywności, ćwiczeniu pamięci i koncentracji. Czytanie książek ma same zalety – stwierdziła mama Alicji Stanek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *