Filip Springer – zawód : reporter

springer_plakat_maly

 

 

Zapraszamy na spotkanie z Filipem Springerem, które odbędzie się już w najbliższy piątek czyli 20.01.2017 o godzinie 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu, Rynek 3. Miłośnikom twórczości reportera – a tych w naszym mieście nie brakuje – nie trzeba dodatkowej rekomendacji, natomiast tym, którzy słabiej znają jego książki – proponujemy recenzję najnowszej, wydanej w ubiegłym roku książki :  „Miasto Archipelag”.

 

Filip Springer podjął się niezwykle trudnego projektu, postanowił odwiedzić 31 miejscowości, które do roku 1997 miały status miasta wojewódzkiego.  Reforma administracyjna wprowadzona przez rząd Jerzego Buzka, była dla dużej grupy miast pewnego rodzaju początkiem końca.

Autor zanim rozpoczął pisanie, stworzył  internetowy projekt „Miasto Archipelag”. Do projektu dołączyły osoby, które są mocno związane ze swoimi miastami, pisząc na stronie internetowej o swojej małej ojczyźnie. Po zapoznaniu się z różnymi historiami byłych miast wojewódzkich, pisarz  ruszył w podróż, chcąc sam odwiedzić 31  miejscowości. Swoją podróż relacjonował na stronie projektu i w mediach społecznościowych. Gdy skończył swoją podróż usiadł do pisania reportażu. Nie jest to jednak typowy reportaż, do którego czytelnik jest przyzwyczajony. Dzieło składa się z różnych, na pozór nie spójnych ze sobą opowieści. Pisarz pokazuje nam miasto, architekturę jednak zazwyczaj spod tego opisu wyłaniają się problemy czy historie ludzi, którzy mieszkają w poszczególnych miejscach.arch
Między rozdziałami o miastach są wstawki „Z drogi”, w których głównym bohaterem jest sam Filip Springer. Opisuje on swoją podróż po owych 31 miejscowościach. Mimo, że te rozdziały są bardzo krótkie, ukazują nam bardzo dobry i jasny obraz Polski.

Na końcu reportażu pisarz zdradza nam, że w wielu miastach miał swoje „wtyczki”  czyli osoby, które znał, to one wprowadziły go w przestrzenie miejskie znane tylko miejscowym. Dlatego obraz opisanych miast nie jest typowy i jednoznaczny.  Reasumując autor w swojej książce, przedstawia nam miasta gdzie upadł przemysł, kultura. Miasta w których dominują centra handlowe, wielkopowierzchniowe sklepy czy fast foody, gdzie autobus jedzie co godzinę lub miasto gdzie kończą się tory. Z drugiej strony jednak pokazuje nam ukryte piękno dawnych miast wojewódzkich, ludzi którzy chcą wracać do swoich rodzinnych miejscowości, żeby działać właśnie tutaj gdzie się urodzili i wychowali. Z pośród 31 jeden miast tylko jedno nie ma kompleksu utraconego województwa. Jakie to miasto? Trzeba przeczytać książkę, żeby się dowiedzieć.

Książka dostępna w bibliotekach : MBP, F1, F4, F5, F8, F11

Pozostałe książki F.Springera w naszych bibliotekach:

  • 13 pięter / Filip Springer. – Wołowiec : Czarne, 2015. (Dostępne : MBP, F1, F4, F5, F8, F11)
  • Księga zachwytów / Filip Springer. – Warszawa : Agora, 2016. (Dostępne : MBP,  F5)
  • Miedzianka : historia znikania / Filip Springer. – Wołowiec : Czarne, 2011. (Dostępne : MBP,  F5)
  • Mur : 12 kawałków o Berlinie / pod redakcją Agnieszki Wójcińskiej ; z fotografiami Filipa Springera. – Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2015. (Dostępne : MBP, F1, F4, F5, F8, F10, F11, F13)
  • Wanna z kolumnadą : reportaże o polskiej przestrzeni / Filip Springer. – Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2013. (Dostępne : MBP,  F5)
  • Źle urodzone : reportaże o architekturze PRL-u / tekst i fot. Filip Springer. – Kraków : Karakter, cop. 2011. (Dostępne : MBP,  F5)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *