Uwielbiamy bić rekordy – cz.2

W 2016 r. biblioteka prowadziła wiele akcji tzw. outdoorowych ( czyli realizowanych poza murami  instytucji). Jakie są – w Pani ocenie- efekty tych działań i czy w 2017 r. również można się ich spodziewać ?

Każde wyjście na zewnątrz i spotkanie czytelnika w troszkę niekonwencjonalnych warunkach jest potrzebne. Na pewno będziemy je kontynuować. W zeszłym roku byliśmy na wielu meczach naszej „złotej” drużyny, na Dniach Miasta, na wielu piknikach, które były organizowane przez rady osiedli czy  poszczególne dzielnice. Są osoby, które nzdjigdy nie miały z biblioteką kontaktu, a trafiając na nasze stoisko – mogą od razu się zapisać i wypożyczyć książkę. Dla nas jest to bardzo ważne, bo ciągle walczymy o jak najlepsze statystyki, czyli ilu mamy czytelników, ile osób nas odwiedza, ile wypożyczyliśmy książek, a to przekłada się potem na zajęcie dobrego miejsca wśród  wszystkich bibliotek w naszym województwie, czy nawet poza nim. Wpływa to także na bezpośrednio na kwotę dofinansowania z Biblioteki Narodowej, którą otrzymujemy na zakup nowości.. Dlatego jest to tak ważne, bo przekłada się na kwoty pieniężne, które potem możemy wydatkować na zakup zbiorów. Dlatego uważam, że te formy działania przynoszą efekty, jesteśmy dzięki nim zauważalni. Oceniam to bardzo dobrze.

 

Poza środkami organizatora  na działalność biblioteka pozyskuje co roku dodatkowe fundusze z innych źródeł, np. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czy w 2017 r.  również skierowano wnioski o dodatkowe dofinansowanie ?

W tym roku wysłaliśmy aż 5 wniosków. Projekty przygotowaliśmy już w ubiegłym roku, bo z końcem listopada trzeba było wnioski złożyć. Zmobilizowaliśmy wszystkie siły, jak to się mówi : wszystkie ręce na pokład. Ogromnie się cieszę, bo bibliotekarze zrobili wszystko co tylko możliwe, aby te wnioski mogły być wysłane w terminie. Jest to pięć tematów do realizacji : „Między rzeką a morzem – podróż z Josephem Conradem”, „Poezja współczesna. Między wierszem a twórczym szaleństwem”, „Słyszę, chodzę, czuję – jestem odbiorcą i kreatorem kultury”, „Targi Książki Nad Odrą” i „Wyposażenie pracowni edukacyjnej dla dzieci i młodzieży „Port Kultury”. Dzięki zdj2środkom finansowym z ostatniego projektu chcielibyśmy stworzyć nowoczesne, multimedialne pomieszczenie w bibliotece przy Rynku, wyposażone w laptopy z kamerami internetowymi, drukarkę 3D, zestaw nagłaśniający z mikrofonem bezprzewodowym i dron. Na pewno będzie to niezwykle atrakcyjne miejsce dla młodych ludzi.

 

Wiele bibliotek w Polsce udostępnia swoim czytelnikom zasoby bibliotek cyfrowych. Czy podobna inicjatywa planowana jest w najbliższym okresie także w naszym  mieście ?

Udostępniamyibuk zbiory Kędzierzyńsko-Kozielskiej Biblioteki Cyfrowej, którą stanowią zdigitalizowane materiały z naszego regionu. Ponadto jesteśmy w konsorcjum bibliotek Ibuk Libra, które oferuje dostęp do ponad 150 tys. tytułów. I nie są to tylko książki związane z dydaktyką czy nauczaniem, ale również znaleźć tam można literaturę piękną.

 

Nasza biblioteka pełni także od ubiegłego roku zadania biblioteki powiatowej. Jakie działania realizowane są na rzecz bibliotek w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim ?

W 2016 r. na mocy porozumienia między Powiatem  a Gminą Kędzierzyn-Koźle otrzymaliśmy dotację  na realizację tzw. zadań powiatowych. Zadania te obejmują one procesy gromadzenia, opracowania i udostępniania zbiorów, ze szczególnym uwzględnieniem literatury regionalnej, pełnienie funkcji ośrodka informacji naukowej, udzielanie pomocy instrukcyjno-metodycznej bibliotekom w powiecie W większości środki te zostały wydatkowane  na zakup zbiorów, głównie literatury popularnonaukowej, ze szczególnym uwzględnieniem literatury dotyczącej naszego Regionu.

Jedną z najbardziej atrakcyjnych form promocji czytelnictwa są spotkania autorskie. Czy już dzisiaj możemy powiedzieć z kim spotkają się czytelnicy kędzierzyńsko-kozielskiej biblioteki w 2017 r. ?

Trudno wymienić jakieś nazwisko, jeśli nie mamy podpisanej umowy, czy ustaleń terminowych. Na pewno w styczniu wydarzeniem będzie spotkanie z Filipem Springerem. Myśleliśmy także o spotkaniu z Beatą Pawlikowską, Dorotą Wellman, ale są to tak zajęte osoby, że na dziś nie można ustalić żadnego konkretnego terminu. Jeśli uda nam się umówić kogoś ze znanych pisarzy- będziemy od razu informować naszych czytelników.

Chciałam tu podkreślić, że promujemy także twórczość  literacką autorów z naszego miasta. Mamy tu oczywiście pana Janusza Rudnickiego, który ma wielkie zasługi dla literatury i rozsławia nasze miasto; w 2015 r. próbowaliśmy umówić się na spotkanie w bibliotece, niestety, nie udało się ustalić terminu, bo jest tak zajęty. Natomiast chcieliśmy zaprosić wszystkie osoby, które piszą wiersze, książki. Staramy się promować lokalnych twórców organizując im spotkania. W styczniu mamy dwa takie wydarzenia : Jakub Dźwilewski i Jarosław Jurkowski napisali książkę poświęconą niezwykłemu bohaterowi –Antoniemu Buremu i 17 stycznia będą o niej opowiadać, a 24 stycznia z czytelnikami spotka się Zdzisław Gruca – poeta z Kędzierzyna, autor takich wierszy – powiedziałabym : spontanicznych, z dobrą energią. Zapraszamy więc wszystkich, którzy piszą książki, wydają je w Kędzierzynie, bądź gdzieś dalej  – chcemy uczestniczyć w promocji tych publikacji.

Zapraszamy do biblioteki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *