Uwielbiamy bić rekordy – rozmowa z Dyrektor MBP dr Izabelą Migocz

iW Pani ocenie rok 2016 był dla naszej biblioteki ….

Nasza biblioteka w 2016 r. była instytucja wyrazistą, widoczną na terenie miasta. Mieliśmy wiele ciekawych propozycji imprez kulturalnych związanych z promowaniem czytelnictwa. Dużo czasu przeznaczyliśmy na edukację kulturalną najmłodszych  ( lekcje biblioteczne, spotkania, warsztaty), ale i dla seniorów ( kursy komputerowe, spotkania autorskie). Oferta naszej biblioteki była bardzo urozmaicona, cieszyła się dużym zainteresowaniem i pod tym względem był to rok bardzo udany. Jeśli chodzi o najbardziej dla nas znaczące efekty działalności, czyli o kwoty zainwestowane w zakup nowych zbiorów, to też jesteśmy zadowoleni. W tym roku wydaliśmy bowiem na zakup zbiorów 150 tys. zł i jest to kwota rekordowa. Staramy się, aby co roku ta kwota rosła. Jesteśmy otwarci na nowe działania, staramy się  zachęcać do czytania  poprzez różne formy promocji i przynosi to efekty. Także generalnie rok 2016 był dla biblioteki bardzo pozytywny i udany.

 

Dla czytelników ważne są środki przeznaczane na zakup nowych zbiorów. Czy w bieżącym roku mogą oczekiwać nowych książek i filmów na podobnym poziomie  jak w 2016 r. ?

Uwielbiamy bić rekordy :-).  W planach finansowych mamy założenie, że chcemy przebić zeszłoroczne 150 tys. zł. Na początku stycznia na pewne rzeczy musimy jeszcze poczekać : wysokość kwoty dofinansowania z Biblioteki Narodowej będzie znana w połowie roku, kwotę, którą otrzymujemy z racji prowadzenia biblioteki powiatowej – poznamy po podpisaniu tegorocznej umowy.

Jeśli chodzi o środki wydatkowane na zakup zbiorów to jesteśmy w czołówce bibliotek w województwie opolskim. Rok 2017 powinien więc być co najmniej na tym samym poziomie wykonania budżetu, a będziemy się bardzo starać, by był jeszcze lepszy.

 

Jakie są plany biblioteki w zakresie działalności promocyjnej ? Czy stałe, tzw. „flagowe” imprezy kulturalne będą kontynuowane ? Czy planowane są może jakieś nowe przedsięwzięcia kulturalne ?

Biblioteka istnieje tylko wtedy,  kiedy będą do niej przychodzili czytelnicy, użytkownicy, czy po prostu mieszkańcy miasta, bo należy  tu podkreślić, że nie trzeba być czytelnikiem biblioteki, by przyjść na spotkanie autorskie czy  wziąć udział w zajęciach dla dzieci. Podstawową sprawą, którą zajmuje się biblioteka jest udzielanie informacji i udostępnianie zbiorów. Dzięki fachowej kadrze, z ogromnym doświadczeniem, czynimy to w sposób profesjonalny i na najwyższym poziomie. Wiem, bo takie głosy otrzymuję od naszych czytelników.  Oczywiście promowanie czytelnictwa  jest  naszym działaniem podstawowym. Wszystkie dotychczasowe spotkania oczywiście będą kontynuowane : będą spotkania autorskie, konkursy. Właśnie spływają ostatnie prace do  „Krajobrazów słowa”. Przyszło ich tak wiele,  że jurorzy będą mieli problem, by już 1 lutego dokonać wyboru i oceny najlepszych prac. Oczywiście przy oksalonazji uroczystego podsumowania „Krajobrazów słowa” odbędzie się też Turniej Jednego Wiersza. Salon Muzyki i Literatury- organizowany od 2015 r. , który też ma już swoją publiczność również będzie kontynuowany, zorganizujemy na pewno 4,5 spotkań.

Pewnym novum, które zamierzamy zorganizować po raz pierwszy w naszym mieście są Targi Książki nad Odrą. Będą się one odbywać w dniach 31 maja i 1 czerwca, na kozielskim Rynku, gdzie planujemy rozłożyć duży namiot, w którym ustawione będą stoiska wydawnicze.  To będzie duże wydarzenie, a naszym partnerem przy jego organizacji będzie MOSiR. Na dzień dzisiejszy mamy już opracowany regulamin targów, w połowie stycznia informacje dotyczące organizacji  będziemy rozsyłać do osób zainteresowanych. Mamy nadzieję, że taka impreza będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta. Od dwóch lat biblioteka organizuje wyjazdy na Śląskie Targi Książki do Katowic ( wrzesień/ październik), a w ogóle targi cieszą się zawsze ogromnym powodzeniem, więc myślę, że w naszym mieście taka impreza spotka się z  zainteresowaniem. Chciałabym też, by wokół książki odbywały się spotkania różnych środowisk : wydawców, pisarzy, innych twórców książki, by mieszkańcy mogli w nich uczestniczyć. W celach promocyjnych chcemy też wykorzystać rzekę Odrę, stąd  właśnie :„targi nad Odrą”. Chcemy, by spotkania autorskie  towarzyszące targom odbywały  się nad rzeką, w plenerze, jeśli oczywiście pogoda dopisze. Może będzie to „muszla”, może przystań, ale na pewno teren nad Odrą, by stworzyć taki unikatowy klimat do tego wydarzenia.

 

podpisCzy możemy  już dziś zdradzić nazwiska autorów, którzy pojawią się na targach w Kędzierzynie-Koźlu ?

W tym momencie jesteśmy w trakcie ustalania, więc nie mogę jeszcze nic konkretnego powiedzieć. Planowaliśmy np. zaprosić Katarzynę Bondę, jednak jej kalendarz spotkań na ten rok wypełniony jest już po brzegi i może do nas przyjechać dopiero jesienią 2018 r. Ale oczywiście będziemy się starali zorganizować to tak, by odbyły się atrakcyjne spotkania. Nie zapominajmy  także, że będzie to 1 czerwca, czyli Dzień Dziecka. Będą więc spotkania dla dzieci, warsztaty przygotowywania  papieru czerpanego, specjalne stoiska z literaturą dla dzieci i młodzieży. Mamy na pewno już skonkretyzowane ustalenia, że 1 czerwca targom będzie towarzyszył niezwykły koncert zatytułowany „Melodie z książek”. Na dużej scenie na kozielskim Rynku o godz. 17.00 wystąpią utalentowani młodzi ludzie z naszego miasta, powiatu i regionu. Prowadzenie tego koncertu powierzymy znanym telewizyjnym osobowościom – Marcinowi Prokopowi i Szymonowi Hołowni. Zależało mi na tym, by dzieci i młodzież z naszego miasta mogły u boku takich gwiazd same poczuć się jak wielcy artyści.  Przygotowując program tego koncertu,  już w ubiegłym roku zwróciłam się do szkół, szkół muzycznych  z ofertą takiego przedsięwzięcia. Niejednokrotnie uczestnicząc w pracach jury konkursów muzycznych czy wokalnych miałam okazję przekonać się, jak wielu jest zdolnych młodych ludzi w naszym mieście. W koncercie to właśnie  nasze dzieci będą gwiazdami wieczoru. Zwykle jest to trudno osiągnąć, kiedy konkurs ma charakter lokalny, tutaj  jednak gdy na scenie pojawiają się telewizyjne gwiazdy cała impreza nabiera zupełnie innego wymiaru. I będzie wielką atrakcją. A dzięki temu nasze dzieci i młodzież będą mogły poczuć się naprawdę wyjątkowo.

Być może nasze targi, które organizujemy po raz pierwszy  nie będą ogromną imprezą, nie będzie tak wielu wystawców, jak  na podobnych imprezach o długoletniej tradycji, ale przecież dopiero zaczynamy. I mam nadzieję, że to wydarzenie będziemy kontynuować. Złożyliśmy także do MKiDN wniosek o dofinansowanie tego działania, mamy więc nadzieję, że nasz projekt otrzyma finansowe wsparcie.

 

cdn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *