Sylwestrowy maraton filmowy cz.3

Dla tych, co się lubią bać

7731825.3Ukojenie, reż. Afonso Poyart

Doktor John Clancy – w tej roli Anthony Hopkins  posiada zdolności paranormalne, dzięki którym przez lata efektywnie współpracował z FBI przy rozwiązywaniu wielu spraw kryminalnych. Po tragicznej śmierci córki wycofuje się z pracy w agencji. Kiedy jednak kolejny seryjny morderca umyka agentom FBI, zwracają się o pomoc do doktora Clancego, próbując namówić go do powrotu.

Dostępność: F5

 

7706386.3Crimson Peak. Wzgórze krwi, reż. Guillermo del Toro

Akcja filmu rozgrywa się w XIX wieku na angielskiej prowincji. Jego bohaterka – pisarka Edith Cushin zajmuje się w swej twórczości głównie duchami. Wychodząc za mąż za uroczego, lecz zubożałego arystokratę, porzuca Nowy Jork i wyjeżdża z nim ( i jego zaborczą siostrą ) do tajemniczej wiktoriańskiej posiadłości. Jak można oczekiwać szybko okazuje się, że posiadłość kryje w sobie niejedną tajemnicę, a jej nowy mąż nie do końca jest tym, za kogo się początkowo podawał.

Dostępność: MBP

 

Obecność 1, 2, reż. James Wan

pakiet-obecnosc-1-2-b-iext45147150To dwa filmy, wydane w pakiecie. Pierwsza część ( z 2013 r.) opowiada o dwójce badaczy zjawisk paranormalnych – Lorraine i Edzie Warrenach, którzy zostają wezwani do pewnego starego, stojącego na uboczu domu. Pojawiała się tam tajemnicza zjawa, nękająca nowych lokatorów. W drugiej części państwo Warren udają się z kolei do Londynu, by pomóc samotnej matce czwórki dzieci : po jej domu grasuje coś wyjątkowo hałaśliwego… Mroczne, tajemnicze pomieszczenia, klimatyczna muzyka i niezłe aktorstwo  zapewniają w sumie 4 godziny w „szponach strachu”.

Dostępność: MBP, F5

 

Ambitne kino nocą

7665882.3Lewiatan, reż. Andriej Zwiagincew

Główny bohater – Nikolai jest właścicielem działki, którą miejscowy burmistrz postanawia  z dużym zyskiem ( dla siebie oczywiście) odsprzedać prywatnym inwestorom. W starciu z machiną biurokracji, korupcji i kliki trzymającej władzę pojedynczy człowiek wychodzi oddarty nie tylko ze stanu posiadania, ale i z wszelkich złudzeń co do sprawiedliwości. Film odczytywany jest jako krytyka putinowskiego państwa. Na festiwalu w Cannes „Lewiatan” otrzymał nagrodę za scenariusz.

Dostępność: MBP, F5

 

Syn Szawła, reż. László Nemes

7752370.6Węgierski film, nagrodzony w 2016 r. Oskarem za najlepszy film nieanglojęzyczny. Bohaterem filmu jest węgierski Żyd, który w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau trafia do oddziału specjalnego. Jego praca polega na obsłudze komór gazowych. Będąc świadkiem śmierci młodego chłopca postanawia nagle zachować choć tyle człowieczeństwa, by urządzić mu prawdziwy żydowski pogrzeb z udziałem rabina. Choć tematyka obozowa nie jest obca polskim odbiorcom, nowatorstwo tego filmu polega na specjalnej technice narracyjnej, na sposobie filmowania z perspektywy pierwszej osoby. Warto zobaczyć.

Dostępność: MBP, F5

 

7729246.3Bóg nie umarł 2, reż. Harold Cronk

Przed sądem staje nauczycielka, której przedstawiono zarzuty złamania przepisów o świeckości instytucji państwowych, kiedy na lekcji historii mówiła o działalności Jezusa. W filmie stawia się pytanie czy osoby wierzące powinny ukrywać swoją wiarę, aby nie obrazić ludzi, którzy mają inne przekonania? Rozprawa w sądzie przeradza się w dyskusje o wolnym sumieniu, istnieniu Boga i o dążeniu w życiu do czegoś więcej niż dobra materialne.

Dostępność: MBP

 

Też warto zobaczyć

Zwycięzca, reż. Stephen Hopkins

7745907.6Czy wiecie kim był  Jesse Owens? Jeśli nie, to koniecznie obejrzyjcie historie tego jak czarny Amerykanin zagrał na nosie Hitlerowi. A jeśli już to znacie to warto przypomnieć sobie tą historię i przekonać się czy wiecie już o wszystkich szczegółach tamtych wydarzeń.
Jesse Owens jako czarnoskóry sportowiec wiedział, że musi pracować dwa razy ciężej żeby zostać zauważonym i mieć możliwość osiągnięcia tego co jego biali rywale. Nie brakowało mu jednak ani uporu, ani siły woli. Był uparty i dążył do wyznaczonego sobie celu. Pod okiem znakomitego trenera, Larry’ego Snyder’a, szybko osiąga mistrzostwo. Oboje bardzo ciężko pracują na sukces i jednocześnie nawiązuje się między nimi swoista więź. Ich wysiłki zostają nagrodzone wyjazdem Owensa na Igrzyska Olimpijskie w Berlinie w 1936 roku. A tam, pod okiem Adolfa Hitlera, czarnoskóry Jesse Owens zdobywa cztery złote medale deklasując rywali i narażając się na gniew Führera.
Film nieprzegadany. Jako biografia o tyle ciekawy, że nie przeprowadza nas przez całe dzieciństwo głównego bohatera a jedynie skupia się na kluczowych wątkach jego życia. Pokazuje ciężką drogę jaką musiał przejść mistrz aby dojść na szczyt. Dodatkowo warto tu zwrócić uwagę na to jak z perspektywy czasu została ukazana sytuacja w Niemczech (niby wszyscy domyślali się co się dzieje, ale każdy przymykał na to oko).
Bez wątpienia jest to pozycja godna uwagi i nie warto jej przegapić.

Dostępność: MBP, F5

 

Nauka spadania, reż. Pascal Chaumeil

7596753.3Film nakręcony na podstawie powieści Nicka Hornby’ego pt.”Długa droga w dół”, co już może sugerować klimat opowieści. Zaskoczeniem jest jednak tematyka, bowiem film opowiada historię  niedoszłych samobójców. W noc sylwestrową, na dachu londyńskiego wieżowca spotykają się cztery osoby, z których każda zamierza definitywnie , właśnie w tę noc rozwiązać swoje życiowe problemy. Czwórka nieszczęśliwców  to Martin – były prezenter telewizji śniadaniowej, który po niefortunnym romansie z nieletnią stracił  rodzinę, pracę i dobre imię, Maureen – samotna matka opiekująca się niepełnosprawnym synem, Jess – nastolatka, która właśnie ma za sobą nieudany związek oraz JJ- były muzyk, dziś dostawca pizzy, który, by przebić wszystkich oświadcza, że ma nieoperacyjnego raka. Ich spotkanie na dachu wieżowca staje się początkiem ciągu zdarzeń, dla każdego oznacza coś nowego. Świetna Imogen Poots w roli zbuntowanej nastolatki.

Dostępność: MBP, F5

 

Dziewczyna z portretu, reż. Tom Hooper

7716977.3Film inspirowany historią małżeństwa duńskich artystów  Einara i Gerdy Wegener. Oboje są malarzami. Któregoś dnia Gerda prosi męża o zastąpienie nieobecnej modelki, której portret chciałaby dokończyć. Pozowanie wiąże się z założeniem kobiecego stroju, nałożeniem makijażu. Niewinna zabawa z czasem staje się coraz bardziej poważna, bowiem Einar zaczyna odkrywać w sobie część osobowości, która prowadzi do tego, że w 1930 r. zmienia płeć, stając się Lilly. Świetne kreacje aktorskie dwójki głównych bohaterów : Eddiego Redmayne’a i Alici Vikander.

Dostępność: MBP, F5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *